avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Actiune de divort cu un minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Actiune de divort cu un minor

Buna ziua tuturor.Va deranjez si eu cu un subiect ,si anume :divort in care e implicat si un copil de 4 anisori.Incerc sa explic cat mai pe scurt situatia.
Sunt casatorita de 6 ani si din aceasta casnicie a rezultat un copil in varsta de 4 ani.Actiunea de divort am intentat-o eu prin care am cerut si custodia copilului,iar sotul meu nu e de acord deloc cu aceasta decizie a mea, ba mai mult aduce tot felul de acuzatii in instanta pe care nu are cum sa le dovedeasca pentru ca sunt pur gratuite si nefondate,ba mai mult nu scapa nici o ocazie sa ma agreseze fizic si verbal.Mentionez ca am avut deja 2 termene la care nu s-a prezentat,si la al treilea se vor audia martorii.Mai mentionez ca locuim in casa parintilor mei,el neavand unde sa locuiasca altundeva decat in chirie.Am facut si o plangere penala pentru distugere la adresa lui.De 5 luni incoace el nu contribuie cu absolut nimic la cresterea si educarea copilului iar mama mea e de partea lui si ii va fi si martora la proces desi el o minte si de abia de cateva zile a aflat ca el nu se ocupa deloc de minora,si astfel indraznesc sa ma adresez D-voastra cu cateva intrebari si anume:
- este posibil in aceste conditii sa pierd copilul?( e tot ce vreau din aceasta casnicie)
-in cat timp se solutioneaza astfel de divorturi?
-dupa incheierea divortului poate fi evacuat din casa doar cu acordul parintilor mei?
Multumesc anticipat,
In primul rand ar trebui sa aveti o discutie serioasa cu mama dumneavoastra pentru a o convinge ca dreptatea este de partea dumneavoastra. Daca depune marturie in instanta in favoarea sotului, va v-a crea un dezavantaj considerabil.
Instanta urmeaza sa decida cine primeste copilul, functie de mai multi factori :
- concluzia anchetei sociale;
- marturiile martorilor;
etc.
Este greu sa dam un pronostic in acest sens.
Un astfel de proces poate dura si un an.
Doar parintii dumneavoastra, in calitate de proprietari, pot cere evacuarea sotului din casa.
Ar fi bine sa luati legatura cu un avocat specializat pe divorturi.
Aveti sanse dvs. sa pastrati custodia copilului, deoarece, pe langa faptul ca are o varsta mica, dvs. aveti si locuinta, chiar daca apartine parintilor dvs. Divortul nu poate sa ma idureze mult, este posibil ca in urma audierii martorilor sa se pronunte, desigur, exista si caile de atac .Sotul va putea fi evacuat, deoarece , dupa pronuntarea divortului , nu se mai justifica prezenta acestuia in casa parintilor dvs.
Sustin si eu ideea de a avea o discutie serioasa cu mama si sa-i explicati situatia.
Sanse de incredintare a minorului sunt, trebuie sa dovediti ca aveti conditii sa-l cresteti si educati.
Cat despre sot, daca nu se prezinta este mai bine pentru dvs.
Consider ca aveti sanse reale sa vi se incredinteze copilul spre crestere si educare. La varsta de 4 ani, un copil se considera ca are mai mare nevoie de mama, insa importante sunt si concluziile anchetei sociale si depozitia martorilor Desigur ca ancheta sociala va concluziona ca, d.p.d.v. locativ, dumneavoastra puteti sa-i oferiti o locuinta, chiar daca este vorba de un imobil proprietatea parintilor dumneavoastra. Este important sa va convingeti mama sa isi schimbe atitudinea. Practic mama dumeavoastra nu va pune decat bete in roate. Oricum relatiile de casatorie sunt grav si iremediabil vatamate, deci, mama dumneavoastra nu va poate impiedica sa divortati. Important este ce va sustine in fata instantei in privinta modului in care va ocupati de cresterea si educarea copilului. Succes
Mihail a scris:

In primul rand ar trebui sa aveti o discutie serioasa cu mama dumneavoastra pentru a o convinge ca dreptatea este de partea dumneavoastra. Daca depune marturie in instanta in favoarea sotului, va v-a crea un dezavantaj considerabil.
Instanta urmeaza sa decida cine primeste copilul, functie de mai multi factori :
- concluzia anchetei sociale;
- marturiile martorilor;
etc.
Este greu sa dam un pronostic in acest sens.
Un astfel de proces poate dura si un an.
Doar parintii dumneavoastra, in calitate de proprietari, pot cere evacuarea sotului din casa.
Ar fi bine sa luati legatura cu un avocat specializat pe divorturi.


:) Si eu sunt de acord cu Mihail
Nu inteleg insa de ce nu ati facut plangere penala impotriva sotului pentru acele dese agresiuni fizice! V-ar fi fost foarte folositor in instanta sa aveti si un certificat medico legal de la IML!B-)

Alte discuții în legătură

Cazuri in care la divort copilul nu e incredintat mamei lores lores Care sunt cazurile intr-un divort in care un minor nu poate fi incredintat mamei? Primesc tot felul de amenintari de la sot ca imi voi pierde copilul, ca ... (vezi toată discuția)
Divort cu minor, strategie? pitt_maria pitt_maria buna ziua. am o prietena care are nevoie de un sfat. e casatorita de 10ani, cu un baietel de 5 ani. nu se mai intelege deloc cu sotul care o terorizeaza ... (vezi toată discuția)
Divort cu minori Maricica Palancianu Maricica Palancianu Stimati colegi, doresc sa va supun atentiei doua situatii juridice si va rog sa-mi transmiteti opiniile voastre: 1. Divort cu minori: mama a scapat de acasa ... (vezi toată discuția)