avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate rebecaa

Activitate rebecaa

Răspuns la discuția plata penalitatilor
Intampinarea prin care solicit renuntarea la proces trebuie facuta de un avocat si depusa prin posta de mine?sau pot sa o redactez si eu?
Răspuns la discuția plata penalitatilor
Va multumesc pentru raspunsul acordat.Asa o sa fac o sa depun la dosar o copie dupa chitante ,cu toate ca eu i am dat avocatului partii adverse copie dupa chitante ,de fapt el mi le a cerut sa le depuna impreuna cu cererea de renuntare la proces.Avocatul paratei trebuie sa depuna un inscris cu viza la dosar?Si eu trebuie sa ma duc personal cu actele doveditoare?nu?procesul se judeca in alt oras
Ceea ce inseamna ca trebuie sa platesc si pe luna noiembrie si decembrie
[qBuna ziua
Am avut un SRL , i am incetat activitatea ,dar am ramas cu un debit de achitat( o factura din 2007).Anul acesta am platit debitul dar firma respectiva m a dat in judecata pentru neplata penalitatilor .Am fost la prima infatisare dar s a amanat pe data de 6 oct.In ziua infatisarii am vorbit cu avocatul partii advese si am ajuns la un acord care consta in achitarea penalitatilor.Am fost la sediul firmei respective impreuna cu avocatul lor am platit penalitatile si inca o taxa de timbru ,dupa care avocatul paratei ne a spus ca in cateva zile o sa faca o cerere in instanta prin care solicita renuntarea la proces .A trecut o luna si nu am primit nimic acasa prin care sa mi confirme acest lucru.Eu pe data de 6 oct am din nou infatisare.Mai are rost sa ma duc?Are cumva legatura cu greva de nu am primit nimic acasa ??????
Buna ziua
Am avut un SRL deschis in 2005 si i am incetat activitatea in regim derogatoriu pe o perioada de 3 ani la finante incepand din 2008.Acum vreau sa l inchid de tot si la registrul comertului .Intrebara mea este: ce pasi trebuie sa urmez ????Saptamana aceasta am depus actele la registrul comertului (prima etapa)si mi s a spus ca trebuie sa ma mai duc pe 2 nov (a doua etapa)si deabia apoi pe la sf lui noiembrie mi se radiaza firma.
Tot saptamana aceasta am platit si imp forfetar inclusiv luna lui octombrie(cu toate ca eu nu am avut activitate si tot timpul am depus situatii si bilantul pe zero timp de 2 ani),vreau sa va mai intreb :cat timp trebuie sa platesc imp forfetar si luna lui noiembrie?decembrie????........sau imp forfetar se plateste pana in momentul cand am depus actele la registrul comertului????? Va multumesc anticipat pentru raspuns