avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate annaanna

Activitate annaanna

Va multumesc mult pentru raspuns
Din pacate nu se poate depune o declaratie rectificativa, de ce nu se poate corecta, anula... oricine poate gresi, un zero in plus este suficient....si aici nu avem posibilitatea de a corecta greselile. Mi-au spus ca se compenseaza la regularizare in anul 2012,atunci cand depunem declaratia de venit pentru anul 2011, pana atunci cine nu are bani sa plateasca pentru o greseala ori plateste penalitati imense ori inchide pravalia. As putea depune alta declaratie in cazul in care aduc documente justificative ca venitul meu se va reduce, contracte anulate, ori alte dovezi....

Va multumesc pentru sfat, am sa depun o cerere scrisa, incerc si pe aceasta cale
Am nevoie de un sfat legat de declaratia 220 pe care am depus-o la inceputul lunii ianuarie, si am gresit, declarand un venit estimativ foarte mare pentru anul 2011. Acum nu se mai poate rectifica, sau corecta. Cei de la asistenta de la Administratia Financiara nu imi ofera nici o posibilitate sa o corectez. Codul fiscal nu prevede asa ceva, dupa cum zic ei.Singura solutie este ori platesc anticipatul la venitul estimativ declarat (suma pe care nu o pot pana avea in 15 martie- este o suma mare si penalitatile pentru intarziere sunt mari) ori imi incetez activitatea. Sunt traducator autorizat din anul 2003. Deocamdata nu gasesc alta solutie decat intreruperea activitatii. Ma poate sfatui cineva cum se poate corecta declaratia 220? Astept cu interes raspunsurile voastre. O seara frumoasa va doresc!
Buna ziua

sunt asociatul unic si administratorul unei firme, intrebarea este daca doresc sa intru in concediu de maternitate si sa primesc indemnizatia de creste a copilului pana la 2 ani firma mai poate functiona in continuarea sau trebuie suspendata activitatea pe toata durata concediului de maternitate?

Va multumesc si va doresc o zi frumoasa in continuare
Sunt liber acum si am recunoscut :sorry: Este si prima abatere.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Va multumesc pentru raspuns.
Revin cu intrebarea: avand copiii in intretinere se poate ca pedeapsa sa fie cu supendare?
Sau pana la finalizarea procesului sotia nemaifiind in concediu de maternitate este obligata sa se angajeze si atunci nu voi mai fi singurul intretinator al familie. Si nu exista posibilitatea primirii unei pedepse cu suspendare?
Buna ziua

Pot primi pedeapsa cu suspendare in cazul in care sunt cercetat pentru conducere cu permisul supendat si flagrant pentru dare de mita unui politist de la politia rutiera pentru a nu intocmi dosar penal? Cat timp dureaza cercetarea penala?
Am doi copii in intretinere iar sotia este in concediu de maternitate. se tine cont de acest lucru la efectuarea pedepsei in cazul in care nu este cu suspendare?
Multumjesc