avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate angi_raisa

Activitate angi_raisa

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns, pentru ajutor si informtiile primite, m-au ajutat enorm.
De multe ori informatia este vitala, iar daca iti este confirmata din mai multe surse iti da incredere sa poti lua decizia justa.
Cu stima,
Angelica
Revin cu o precizare la intrebarea initiala.
Este vorba, asa cum cineva mai sus bine a sesizat, de incheierea unui contract de munca inainte de a-mi depune dosarul la somaj.
Ideea este ca, in caz de neacomodare la noul loc de munca (mi se pare o problema extrem de serioasa, care nu tine neaparat de ceea ce vreau eu sau nu, daca am lasat impresia asta), daca mai am dreptul la somaj, in ce conditii. Care este perioada maxima (o luna-doua???) pt care eu pot incheia un contract de munca, perioada de proba si care este articolul din codul muncii care sa apara in acest eventual contract cu o perioada determinata, pt a-mi apara dreptul de a avea somaj.
Multumesc din nou pentru ajutor,
Cu stima
Angelica
Buna,
Am fost notificata de catre angajator cu desfiintarea locului de munca incepand cu 1 oct 2009. Am dreptul legal la somaj, dat fiind ca am lucrat cu carte de munca aproape 2 ani de zile, inca nu mi-am depus dosarul dat fiind ca abia cu 30 sept 2009 inceteaza contractul meu de munca cu firma respectiva.Intre timp, mi-am gasit de lucru la o firma la care doresc sa merg in proba. Doresc sa stiu daca dupa aceasta perioada de proba, inca n-am semnat nimic cu noul potential angajator,nu ma acomodez la firma respectiva sau firma are alte asteptari de la mine, imi pierd dreptul la ajutorul de somaj???Cum ar trebui sa arate actul pe care il semnez astfel incat sa nu imi pierd ajutorul la somaj? Puteti sa ma sfatuiti in vreun fel?
Multumesc anticipat
Angelica