Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada de proba influenteaza somajul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada de proba influenteaza somajul?

Buna,
Am fost notificata de catre angajator cu desfiintarea locului de munca incepand cu 1 oct 2009. Am dreptul legal la somaj, dat fiind ca am lucrat cu carte de munca aproape 2 ani de zile, inca nu mi-am depus dosarul dat fiind ca abia cu 30 sept 2009 inceteaza contractul meu de munca cu firma respectiva.Intre timp, mi-am gasit de lucru la o firma la care doresc sa merg in proba. Doresc sa stiu daca dupa aceasta perioada de proba, inca n-am semnat nimic cu noul potential angajator,nu ma acomodez la firma respectiva sau firma are alte asteptari de la mine, imi pierd dreptul la ajutorul de somaj???Cum ar trebui sa arate actul pe care il semnez astfel incat sa nu imi pierd ajutorul la somaj? Puteti sa ma sfatuiti in vreun fel?
Multumesc anticipat
Angelica
1. Aveti o posibilitate legala: in timp ce sunteti in somaj, puteti incheia un CIM pe perioada determinata (o luna-doua). In acest timp se suspenda perioada de somaj, iar la incetarea CIM reveniti in somaj si acesta se reia de acolo de unde a ramas.
2. Pentru asta trebuie ca angajatorul dvs. sa vrea sa incheie un CIM pe perioada determinata. Ii spuneti ca vreti si dvs. sa va adaptati asa cum cred ca vrea si el.
Succes!
Trebuie sa stiti ca daca incheuiati un contract de munca inainte de a depune dosarul de somaj, daca veti inceta activitatea si la acest loc de munca, depunerea dosarului de somaj va fi in functie de modul de incetare al acestui ultim contract.
de aceea, este bine sa incheiati acest nou contract pe perioada determinta. Daca nu va acomodati sau vrea sa se renunte la dvs, atunci veti putea depune dosar de somaj la expirarea contractului de munca incheiat pe perioada determinata.
:offtopic:
Parerea mea este ca nu stiti prea bine ce vreti - sa deveniti somer sau sa va angajati si sa beneficiati de salariu (care oricum e mai mare decat indemnizatia de somaj). Daca nu va acomodati? Pai daca sunteti ambitioasa si doriti sa munciti, veti depune eforturi pentru asta. Daca angajatorul are alte asteptari de la dvs. pe care nu le indepliniti, pai in cazul asta va concediaza si daca o face conform art.65, beneficiati dupa de ajutorul de somaj. Totul este asumarea unui risc, nimeni nu stie ce il asteapta in momentul angajarii la noul loc de munca. Daca nu doriti acel risc, cel mai bine este sa va informati foarte bine in legatura cu noul angajator si cu postul pe care vi-l ofera (eventual responsabilitatile, atributiile postului). Daca dvs. considerati ca vi se potriveste, take the challenge!
MASHASV a scris:

:offtopic:
Parerea mea este ca nu stiti prea bine ce vreti - sa deveniti somer sau sa va angajati si sa beneficiati de salariu (care oricum e mai mare decat indemnizatia de somaj). Daca nu va acomodati? Pai daca sunteti ambitioasa si doriti sa munciti, veti depune eforturi pentru asta. Daca angajatorul are alte asteptari de la dvs. pe care nu le indepliniti, pai in cazul asta va concediaza si daca o face conform art.65, beneficiati dupa de ajutorul de somaj. Totul este asumarea unui risc, nimeni nu stie ce il asteapta in momentul angajarii la noul loc de munca. Daca nu doriti acel risc, cel mai bine este sa va informati foarte bine in legatura cu noul angajator si cu postul pe care vi-l ofera (eventual responsabilitatile, atributiile postului). Daca dvs. considerati ca vi se potriveste, take the challenge!

Adaptarea la un nou loc de munca nu este o problema de neglijat.......... este bine ca fiecare sa se gandeasca si la acest aspect si sa afle optiunile pe care le poate avea si in caz de esec.........
angi_raisa a scris:

Buna,
Am fost notificata de catre angajator cu desfiintarea locului de munca incepand cu 1 oct 2009. Am dreptul legal la somaj, dat fiind ca am lucrat cu carte de munca aproape 2 ani de zile, inca nu mi-am depus dosarul dat fiind ca abia cu 30 sept 2009 inceteaza contractul meu de munca cu firma respectiva.Intre timp, mi-am gasit de lucru la o firma la care doresc sa merg in proba. Doresc sa stiu daca dupa aceasta perioada de proba, inca n-am semnat nimic cu noul potential angajator,nu ma acomodez la firma respectiva sau firma are alte asteptari de la mine, imi pierd dreptul la ajutorul de somaj???Cum ar trebui sa arate actul pe care il semnez astfel incat sa nu imi pierd ajutorul la somaj? Puteti sa ma sfatuiti in vreun fel?
Multumesc anticipat
Angelica

Perioada de proba face parte din contractul de munca. Odata incheiat un contract, automat se suspenda somajul.
Alternativa (nu prea ortodoxa...) ar fi sa nu va faca contract la noul loc de munca inca din prima zi.