avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1586 soluții astăzi
Forum Activitate xc

Activitate xc

Am solicitat o reesalonare a ratelor pe 12 luni, timp in care trebuie sa platesc numai dobanda. Cererea a fost aprobata, am fost chemata la banca sa semnez actele, am primit un grafic de rambursare. Cu 4 zile inainte de scadenta am platit rata plus o diferenta reprezentand comisionul de administrare a contului in total 115 euro. La 10 zile dupa, primesc mesaj ca daca nu platesc o diferenta de rata 10.60 euro voi fi raportata in Biroul de credit. Urmeaza un alt drum la banca, inspectorul de credit verifica si surpiza, la ei in sistem aveam o cu totul alta rata. Nu a stiut ce sa-mi raspunda, a ramas sa sune la Centrala,pentru ca apoi sa mi se comunica telefonic ce reprezinta diferenta de rata. Intradevar m-a sunat dar ca sa mi se comunica ca ceea ce am primit eu este doar un GRAFIC ESTIMATV. Am solicitat verbal sa primesc si eu un scadentar final asa cum apare la ei in sistem , raspunsul a fost ca nu se poate. Asa ca am fost nevoita sa solicit in scris un scadentar final al ratelor si deasemenea ce reprezinta diferenta de 10.60 euro.Acum astept raspunsul si scadentarul. Intrebarea mea : Este legal asa ceva?
Discuție Hartuire?
In nenumarate randuri am fost reclamata la administratorul asociatiei ca imi inund vecina.Reclama ca are apa langa wc pe pardoseala. Tot de atatea ori administratorul asociatiei a trimis un instalator care a constatat ca defectiunea este de la ea si anume un racord facut rau. Cu toate ca defectiunea este la ea, mai nou vecina trimite diferite persoane la usa mea care sau izbit in usa, m-a insulta, m-a amenintat ca imi taie gatul,chiar m-a bruscat in incercarea de a ma scoate din casa si sa ma duc la ea sa vad cum o inund.Am chemat politia, am scos certificat medico-legal pentru ca am ramas cu echimoze pe mana, am solicitat inca o data o verificare a instalatiei sanitare.
Trebuie sa mai mentionez ca suntem vecine de peste 35 ani, iar inundatii au fost de doua ori in toti acesti ani (ultimul in 1999), mi-au fost solicitate niste sume exorbitante.Raspunsul meu a fost ca vreau sa vad un deviz, si ca banii se vor da numai in prezenta unui notar. Nu am mai primit nici un raspuns.
INTREBARE:
Este caz penal ceea ce a facut vecina mea?
Avea ea voie sa vina trimita persoane care sa ma insulte si sa ma loveasca, atata timp cat defectiunea este la ea?
Certificat de radiere pentru un autoturism, eliberat de Politia Romana pe baza art.16 din ONG 159, nu este recunoscut de reprezentantii de la Taxe si Impozite al unei primarii, motivand ca nu este scrisa data exacta a radierii( pe certificat apare numai art 16 din ong 159, fara nici o alta explicatie). Domnii de la primarie cer un alt cerificat de radiere in care sa apara pe langa lege si data exacta a radierii.UNDE ESTE PROBLEMA? LA POLITIE ( ca nu completatea toate datele si lasa loc de interpretare) SAU LA PRIMARIE CA NU CUNOSC LEGEA SI NICI NORMELE DE APLICARE A EI?