avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1460 soluții astăzi
Forum Activitate EVA70

Activitate EVA70

Si eu am o problema neclara in acest sens.As vrea sa dau la anul la inm , dar am o amenda administrativa din 2006.Stiu ca pare aberant dar chiar nu am fost vinovata. La momentul respectiv nu mi-am dat seama de consecintele acesteia,nu am contestat-o.Incidentul s-a petrecut la un magazin Carrefour , in care am fost cu fetita mea de 5ani.Am facut cumparaturi diverse iar la coada la casa doamna din spatele meu a intrat in vorba cu mine...Parea destul de comunicativa si am inceput sa vorbim....diverse ..chestii banale... Aveam la mine o geanta de umar mai mare , nu posetuta.Si intrucat aveam si fetita care topaia pe langa mine am pus geanta in carut, si ulterior pe banda in spatele cumparaturilor..... Am ajuns la casa , mi-a citit produsele, mi-am laut geanta si am pus-o pe umar, am achitat totul si am iesit.....Doamna din spatele meu tot vorbea.... Dar am facut cativa pasi cand a venit la mine un bodyguard si mi-a spus sa merg cu el la seful de raion... aici nu mai stiu exact la cine mi-a spus.... ca este o problema.... Bineinteles ca am intrebat ce anume......Raspunsul primit a fost destul de ciudat: ,,las ca stiti Dvs." Oricum n-am inteles nimic....si imediat au mai venit vreo 2 colegi de-ai lui....M-au luat cam pe sus.....si m-au dus intr-un birou alaturat.... pur si simplu nu intelegeam nimic..... Cand am ajuns acolo mi-au spus sa rastorn geanta de umar.... lucru pe care l-am facut imediat.... Si atunci am inlemnit... in geanta mea se afla o punguta cu un ruj,o forfecuta....o oglida din aceea mica de machiaj...un tubulet.. nu stiu nici in ziua de azi ce era....si o perie de par.....toate obiectele se aflau intr-o punguta... fara nici o eticheta nimic.....nici in ziua de azi nu stiu cum s-a intamplat.....atunci m-am blocat.....mi-au zis ca le-am furat.....impreuna cu doamna din spatele meu......Am protestat , spunand ca nu o cunosteam ci pur si simpu am vorbit la casa.... dar totul a fost degeaba.... Nu va spun ce tamtam a iesit.... Si cat de urat au vorbit... dupa vreo 2 ore cred (mi-am pierdut si notiunea timpului ) a venit un politist care mi-a spus ca daca vreau sa plec cu copilul acasa sa dau o declaratie ca eu le-am furat.Bineinteles ca i-am explicat ca nu am facut asa ceva,dar nu il interesa nimic......A plecat o perioada iar cand a revenit din nou m-a pus sa sciu declaratia..... mi-a dictat-o el chiar....Si am scris-o.....Stiu acum ca nu trebuia sa scriu asa ceva.... dar atunci cred ca nu mai gandeam pur si simplu.... fetita plangea... stateam de vreo 4 ore..... la toaleta nu ne-a lasat.... a fost ceva groaznic.... Daca mi-ar fi spus cineva ca poti pati asa nu l-as fi crezut niciodata! In final am scris declaratia.....pur si simplu nu puteam sa scriu, nu mai vedeam literele.... Dupa ce am termiant de scris ceea ce mi-a spus politistul , acesta ne-a luat cu el in masina si am mers la o sectie de politie... undeva la Bucur Obor...acolo m-au fotografiat si amprentat ... nu imi mai aduc aminte prea bine..... in fine.... dupa vreo 3 luni am primit acasa o hartie prin care mi se cerea sa ma prezint la aceeasi sectie de politie....am mers, am vorbit cu un domn... nu stiu ce grad avea... i-am explicat... a fost destul de amabil..... mi-a spus ca nu sunt singurul caz de genul asta(???) si ca voi primi o amenda administrativa.... Asa s-a si intamplat....a fost o amenda de 100 000 lei vechi, pe care am achitat-o...negandindu-ma nici o clipa la consecinte..... Cam asta este patania mea...
Acum as vrea sa dau admiterea la inm sau peste vrea 3 ani la intrarea im magistratura. Am vreo sansa sau voi fi respinsa din acesta cauza?Se mai poate face ceva? ... ca timpul inapoi nu-l pot da......
Multumesc pentru orice sugestie!