Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admiterea in magistratura si buna reputatie
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admiterea in magistratura si buna reputatie

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Am fost salariata unei societati de la care am avut imputernicire sa semnez in numele si pentru societate diferite contracte de vanzare-cumparare si distributie, precum si drept de semnatura in banca, in sensul ca puteam depune si retrage numerar si semna file cec si bilete la ordin.
Anul trecut, societatea respectiva, din lipsa comenzilor, nu si-a putut respecta la timp angajamentele de plata, in sensul ca nu s-au decontat bilete la ordin emise de societate si semnate de mine.
Ulterior, cativa furnizori au facut plangere ptr inselaciune, am fost audiata de politie si de procuror.
Mentionez ca la politie si la parchet s-au depus fise de cont din care reiese ca dureaza de mai multi ani colaborarea cu firmele respective, de prin 2005 si 2006, s-a demonstrat ca rulajul anual cu respectivele societati a fost pe parcursul anilor de miliarde, deci inselaciune nu exista, ci doar incapacitate de plata. Ideea este ca plangerile au fost facute referitoare la mine personal, care am semnat contractele si bilete la ordin, avand imputernicire de la administratorul societatii sa semnez acele documente in numele societatii, eu fiind salariata societatii.
Intrebarea este: ar putea aceste incidente sa afecteze ceea ce CSM-ul numeste "buna reputatie", in cazul in care voi da examen ptr admitere, presupunand ca il si voi promova?
Depinde ce solutii s-au dat in dosarele respective. Dvs. trebuie sa verificati cazierul la politie si sa vedeti ce apare in el si sa demarati procedura de reabilitare.
Totusi mai aveti de asteptat pentru a face reabilitarea , iar examen la magistratura nu puteti da curand.
In cazier nu apare nimic, nici nu are cum, nu am fost trimisa in judecata si gasita vinovata de vreo infractiune.
Totusi ma intreb de ce dureaza atat de mult sa mi se comunice solutia procurorului, ultima audiere la parchet a fost pe la sfarsitul lunii iunie/inceputul lunii iulie.
Nesiguranta si incertitudinea asta ma omoara.#-o
Si eu am o problema neclara in acest sens.As vrea sa dau la anul la inm , dar am o amenda administrativa din 2006.Stiu ca pare aberant dar chiar nu am fost vinovata. La momentul respectiv nu mi-am dat seama de consecintele acesteia,nu am contestat-o.Incidentul s-a petrecut la un magazin Carrefour , in care am fost cu fetita mea de 5ani.Am facut cumparaturi diverse iar la coada la casa doamna din spatele meu a intrat in vorba cu mine...Parea destul de comunicativa si am inceput sa vorbim....diverse ..chestii banale... Aveam la mine o geanta de umar mai mare , nu posetuta.Si intrucat aveam si fetita care topaia pe langa mine am pus geanta in carut, si ulterior pe banda in spatele cumparaturilor..... Am ajuns la casa , mi-a citit produsele, mi-am laut geanta si am pus-o pe umar, am achitat totul si am iesit.....Doamna din spatele meu tot vorbea.... Dar am facut cativa pasi cand a venit la mine un bodyguard si mi-a spus sa merg cu el la seful de raion... aici nu mai stiu exact la cine mi-a spus.... ca este o problema.... Bineinteles ca am intrebat ce anume......Raspunsul primit a fost destul de ciudat: ,,las ca stiti Dvs." Oricum n-am inteles nimic....si imediat au mai venit vreo 2 colegi de-ai lui....M-au luat cam pe sus.....si m-au dus intr-un birou alaturat.... pur si simplu nu intelegeam nimic..... Cand am ajuns acolo mi-au spus sa rastorn geanta de umar.... lucru pe care l-am facut imediat.... Si atunci am inlemnit... in geanta mea se afla o punguta cu un ruj,o forfecuta....o oglida din aceea mica de machiaj...un tubulet.. nu stiu nici in ziua de azi ce era....si o perie de par.....toate obiectele se aflau intr-o punguta... fara nici o eticheta nimic.....nici in ziua de azi nu stiu cum s-a intamplat.....atunci m-am blocat.....mi-au zis ca le-am furat.....impreuna cu doamna din spatele meu......Am protestat , spunand ca nu o cunosteam ci pur si simpu am vorbit la casa.... dar totul a fost degeaba.... Nu va spun ce tamtam a iesit.... Si cat de urat au vorbit... dupa vreo 2 ore cred (mi-am pierdut si notiunea timpului ) a venit un politist care mi-a spus ca daca vreau sa plec cu copilul acasa sa dau o declaratie ca eu le-am furat.Bineinteles ca i-am explicat ca nu am facut asa ceva,dar nu il interesa nimic......A plecat o perioada iar cand a revenit din nou m-a pus sa sciu declaratia..... mi-a dictat-o el chiar....Si am scris-o.....Stiu acum ca nu trebuia sa scriu asa ceva.... dar atunci cred ca nu mai gandeam pur si simplu.... fetita plangea... stateam de vreo 4 ore..... la toaleta nu ne-a lasat.... a fost ceva groaznic.... Daca mi-ar fi spus cineva ca poti pati asa nu l-as fi crezut niciodata! In final am scris declaratia.....pur si simplu nu puteam sa scriu, nu mai vedeam literele.... Dupa ce am termiant de scris ceea ce mi-a spus politistul , acesta ne-a luat cu el in masina si am mers la o sectie de politie... undeva la Bucur Obor...acolo m-au fotografiat si amprentat ... nu imi mai aduc aminte prea bine..... in fine.... dupa vreo 3 luni am primit acasa o hartie prin care mi se cerea sa ma prezint la aceeasi sectie de politie....am mers, am vorbit cu un domn... nu stiu ce grad avea... i-am explicat... a fost destul de amabil..... mi-a spus ca nu sunt singurul caz de genul asta(???) si ca voi primi o amenda administrativa.... Asa s-a si intamplat....a fost o amenda de 100 000 lei vechi, pe care am achitat-o...negandindu-ma nici o clipa la consecinte..... Cam asta este patania mea...
Acum as vrea sa dau admiterea la inm sau peste vrea 3 ani la intrarea im magistratura. Am vreo sansa sau voi fi respinsa din acesta cauza?Se mai poate face ceva? ... ca timpul inapoi nu-l pot da......
Multumesc pentru orice sugestie!
ce inseamna conditia pentru participare la examen "sa nu fi avut intreruperi in activitate" care este ideea? explicati-mi si mie va rog!!!!!intreb asta pentru ca eu am cei 5 ani vechime dar nu am mai lucrat in domeniu, pe functia de consilier juridic, de 3 ani. multumesc si spor la invatat!!!
Vechimea de 5 ani ca si consilier juridic sa fi fost continua, nu 2 ani consilier juridic apoi un an contabil apoi inca 2 consilier juridic si tot asa .