avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 944 soluții astăzi
Forum Activitate aalinn

Activitate aalinn

In primul rand, Salut.

Am o problema nu tocmai usoara. Apreciez orice ajutor si recomandare primita :)

Acum cateva luni am achizitionat o masina.
Am luat-o de la al doilea proprietar (Y), care la randul lui o cumparase de la primul (X) in anul 2007.
Talonul masinii era facut pe primul proprietar (X).
Al doilea proprietar (Y) nu si-a definitivat actele la masina. Nu si-a inscris-o la financiar si a circulat cu ea cu numerele vechiului proprietar (X).

Cand am cumparat-o de la Y mi-au fost inmanate 2 fise de inmatriculare si 2 fise fiscale (pe langa actul de vanzare-cumparare).
Fisa de inmatriculare originala, dintre X si Y, si fisa de inmatriculare dintre Y si mine. Cat si fisele fiscale ale lui X si Y.

Mi-am trecut masina la fisc in posesia mea (deci platesc impozit ptr ea) si m-am prezentat la politie pentru definitivarea actelor. A doua zi cand trebuia sa-mi ridic numerele, mi s-a spus ca actele fiscale sunt FALSE, fisele de inmatriculare si fisele fiscale.

Deci m-am trezit cu talon anulat, acte retinute si o ancheta din partea politiei. Buuuun (pe naiba).
Dupa 2 luni dosarul s-a intors la sectia inmatriculari cu mentiunea ca trebuiesc refacute actele fiscale cu ceilalti 2 proprietari.

Eu acum, la cum mi-a fost explicat de seful de la inmatriculari, trebuie sa alerg la X pentru a reface cu el fisa de inmatriculare si certificatul fiscal (dupa 2 ani de cand a vandut-o lui Y), dupa care sa alerg dupa Y pentru a-l ruga/forta sa recunoasca la fisc ca a avut aceasta masina in posesie timp de 2 ani si nu a platit impozit. Sa plateasca penalizarile de rigoare si dupa care sa-mi dea fisa de inmatriculare si certificatul fiscal. Pentru ca mai apoi sa ajung cu ele la inmatriculari sa pot circula cu masina.

Intrebarea este... pot face asa ceva, sa-i cer lui X, la sectia financiara de care apartine, aceste acte? Se mai pot elibera dupa 2 ani? Dar daca X nu vrea sa colaboreze (am vorbit deja cu el)?
Cu Y se poate, am discutat. Vrea sa ma ajute.

Va stau la dispozitie daca sunt nelamuriri. Multumesc.