avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Activitate adivlad

Activitate adivlad

Răspuns la discuția administrator asociatie locatari
Nu stiu daca a semnat sau nu un contract pentru ca singura data cand am incercat sa discut cu presedintele interimar era intr-o zi cand nu avea chef. Da, blocul are probleme destul de mari iar administratorul pare depasit de situatie. Asta in conditiile in care nimeni altcineva nu face nimic. Se sta la coltul blocului si se urla. Referitor la faptul ca nu vreau sa il acuz, nu mi se pare normal sa fac niste afirmatii pe care sa nu le pot sustine. Acesta este motivul pentru care am intrat pe forum si am intrebat. Sunt convins ca omul incearca sa faca fata situatiei, dar nu stiu cat mai rezista. Si daca pleaca brusc ce se mai poate face?
Răspuns la discuția administrator asociatie locatari
Greseala cred ca s-a produs la penalizari. Asociatia nu are un sistem propriu de penalizari. Iar pe cele de la furnizori cred ca le-a zapacit la repartitie. Eu l-am intrebat cum a repartizat aceste penalizari si mi-a spus ca la inceput le-a repartizat pe sistemul 0.2%,dar cand a constatat ca asa nu acopera toate penalizarile a modificat sistemul. Acum le repartizeaza proportional cu cota restanta. Nu stiu cat de tarziu a constata ca nu acopera aceste penalizari si ce se poate face in privinta penalizarilor nerepartizate. Eu am avut restanta la intretinere. Intre timp am achitat-o. Dar m-a anuntat ca o sa mai am de plata niste penalizari pe care le va recalcula. Este posibil? Daca le recalculeaza trebuie sa le achit?
Răspuns la discuția administrator asociatie locatari
Au fost alesi presedintele, cenzorul si cei din comitet, dar s-a hotarat si cine va fi administrator. Are atestat dar nu cred ca a semnat nici contract nici conventie civila. Intre timp presedintele si-a dat demisia. Exista un presedinte interimar, dar este presedinte doar cand are chef. Cat despre administrator, nu vreau sa-l acuz ca a facut ceva deliberat. Dar cred ca undeva pe drum s-a incurcat in propriile calcule.
Administratorul asociatiei este un tanar care a fost desemnat intr-o adunare la care au participat maxim 20 de oameni din 180 posibil. Nu are contract semnat cu asociatia el desfasurandu-si activitatea in urma acelei sedinte. Daca apar nereguli, cum poate fi sanctionat si de catre cine?