avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Activitate flory_eu

Activitate flory_eu

Buna seara,am din nou nevoie de cateva raspunsuri
Am reusit sa obtinem promisiunea de la tatal biologic ,ca va veni in Bucuresti sa mergem la notar sa-si exprime acordul pt adoptie,am fost in ziua stabilita acolo dar el nu a venit ,invocand un motiv greu de crezut ,am ramas cu drumul facut degeaba si bani cheltuiti fara folos
Am mers la tribunal sa ma interesez ce acte sunt necesare pt depunerea dosarului de adoptie si intreband un avocat acolo mi s-a spus ca fara acordul tatalui in fata notarului nu pot depune acest dosar,singura varianta ramanand sa-l dau in judecata pt pensia alimentara calculata la salariu mediu pe economie,luand in calcul varianta ca daca nu ar plati pensia pe 2 luni poate fi decazut din drepturi si eu putand schimba numele copilului atunci prin instanta sau prin acordul dat de tatal biologic in schimbul scutirii de plata pensiei alimentare
Costul acestui proces este insa cam mare pt noi si cei trei copii ai nostri 5 mil lei vechi +eventualele cheltuieli
nu ma pricep la onorarii si nu stiu daca este un pret corect
Este posibil sa castig acest proces pt pensie?
Nu pot depune dosarul pt adoptie decat cu declaratia data la notar de tatal biologic?
Multumesc pt raspunsurile dv
Va fi nevoie sa angajam avocat pt tribunal?
Buna seara,intr-un final si dupa mai multe telefoane,am reusit sa iau legatura cu tatal biologic,care s-a lasat convins se pare,nu stim sigur pana nu va semna acordul
Urmeaza sa dea declaratia la Bucuresti va merge fratele meu cu el
Eu trebuie sa fiu prezenta?
Ce acte trebuiesc la notar?
Si nu in ultimul rand cat ar costa pt ca am certitudinea ca nu are bani sa plateasca el notarul si va trebui sa platim noi
multumesc mult pt orice raspuns
multumesc mult pentru raspunsul dv
nu stiu daca va fi de acord
problema este ca nu stiu de unde sa incep:(
noi locuim in Ct copilul s-a nascut in Buc,tala biologic este dintr-un sat din Calarasi
Buna seara,am nevoie de de sfaturi si indrumari va rog pe cei care pot sa=mi dea niste raspunsuri
Acum 13 ani am nascut un copil dintr-o relatie de concubinaj care a durat cam 1 an
ne-am despartit si copilul a ramas la mine,m-am recasatorit si acum ca baiatul a crescut si este mare ,in masura in care poate sa stie ce vrea ,sotul meu doreste sa-i dea numele lui
Nu stim ce trebuie sa facem,tatal biologic nu i-a platit niciodata pensie,nici nu stie daca acest copil mai traieste.
Care sunt pasii ce trebuie urmati?
multumesc mult pt orice raspuns