avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1125 soluții astăzi
Forum Activitate DUNHILL

Activitate DUNHILL

Răspuns la discuția demisie fortata sau concediere?
Buna ziua. Am si eu o problema cu angajatorul.
Suntem 4 angajati intr-o firma care functineaza non-stop.
Unul dintre angajati, si cel mai veci lucra pana acum numai dimineata (schimbul 1) de la ora 8:00-14:30 (6 ore jumatate de luni pana sambata)
Asta insemnand ca noi sa facem in continuare in schimbul 2 si 3 si norma lui de 8 ore. adica pe luna cam 60.
De 2 zile angajatorul ne-a anuntat ca persoana care lucreaza schimbul 1, o sa lucreze de acum in fiecare sambata de la 8:00 numai pana la ora 12:30 si sa venim la program mai devreme(urmand ca cele 2 ore sa fie platite cu 10 lei)
Nici unul dintre cei 3 angajati nu suntem de acord cu noul program pentru ca noi lucram si sambataduminica zinoapte.
In acesta situatie angajatorul ne-a propus sa ne prezentam demisiile daca nu suntem deacord.
Putem fi siliti in vre-un fel sa respectam noul program?Mi mi se pare ca este impus silit, nu este nici in beneficiul firmei.
Avem carte de munca toti dar nu am semnat nici un contract la angajare. Va rog daca imi puteti spune ce pot face in situatia asta.Eu intentionez sa nu ma prezint sambata la noul program ci la programul initial, care a fost impus in momentul angajarii , acum 4 ani.Demisia in nici un caz nu o sa o depun sub nici o forma.
Imi puteti da un sfat? Va multumesc.