avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1983 soluții astăzi
Forum Activitate tantavasile

Activitate tantavasile

Răspuns la discuția Dispozitie incorecta de munca
Va multumesc mult, asa am sa fac !
L-am intrebat in ce baza legala ma trimite acolo si cine a decis asa ceva. El mi-a raspuns ca exista o dispozitie care crede ca probabil se va emite de catre cei de la resurse umane ( aceasta dispozitie nici macar nu s-a emis, n-a fost scrisa )si ca s-a decis de catre resursele umane si director. Iar cand i-am spus ca in acest caz voi face refuzul in scris la directie, s-a vazut foarte clar ca nu vrea sa ajung pana acolo. Iar in final mi-a zis ca asa a considerat el, ca se poate lipsi de mine.
Mi-ati dat curaj si am sa merg mai departe ptc pana la urma n-am nimic de pierdut.
Va rog din suflet sa ma ajutati pentru ca sunt intr-o situatie in care nu stiu ce sa fac.
Sunt angajata din 1aprilie 2008 ( de 1 an si 6 luni ) in functia de psiholog la DGASPC sect.4 in cadrul unui Centru de Zi. Ceea ce fac, meseria de psiholog, o fac cu foarte multa iubire si cu atat mai mult sunt f. motivata deoarece lucrez cu copiii.
Pana in prezent mi-am indeplinit asa cun trebuie atributiile prevazute in fisa postului si chiar mai mult am ajutat atunci cand a fost nevoie de mine si in domeniul sociologic.
Ieri pe data de 06.10.2009, m-am trezit in fata faptului implinit cand seful de Centru mi-a spus ca sa merg in cadrul unei locatii care apartine tot de DGASPC, unde se inregistreaza cererile pentru ajutorul social pentru caldura, si ca eu trebuie sa lucrez pentru o perioada acolo. Nu mi-a spus pentru cat timp voi fi acolo, de ce trebuie sa merg acolo, in ce baza legala etc. Am mers in locul respectiv si am aflat ca este necesar ca timp de 6 luni sa stau in acel loc si sa inregistrez cererile de caldura. Binenteles ca din capul locului nu mi s-a parut corect ceea ce se intampla. Eu sunt psiholog, am muncit si sunt pregatita pentru aceasta. Eu consider ca n-am facut o facultate 4 ani si un master si formari, ca sa stau 6 luni intr-un loc in care nu-mi pot exercita functia pe care o am. Am avut o discutie cu seful in care i-am spus ca nu sunt de acord si ca refuz sa merg acolo, i-am cerut niste raspunsuri clare pe care nu prea mi le-a dat, dar am inteles cam ce vrea sa faca cu mine.
Mi-a spus ca daca refuz trebuie sa fac acest refuz in scris ptc asa este legal, cu toate ca el m-a trimis acolo fara nici-un document scris, dispozitie. Apoi a mai spus ca asa trebuie, ca asa se lucreaza in acest sistem, ca toata lumea a trecut pe acolo. Intr-adevar au fost colege care au fost la "radet" dar n-a fost nimeni care sa ocupe un post de psiholog sau un post cu studii superioare. In final mi-a spus ca asa a considerat el, ca se poate lipsi de mine.
Dv ce ziceti, este legal si corect ceea ce se intampla cu mine? Sa merg mai departe pe cale ierarhica? Se poate considera o retrogradare mutarea mea pe acesta pozitie ? Va rog mult sfatuiti-ma ce sa fac si pe ce drum sa o apuc ! Multumesc mult.
Va multumesc mult! Am sa ma uit si pe OG nr. 10/2008
Buna ziua. Va rog sa ma "luminati" in legatura cu salariul pe care il am sau ar trebui sa-l am.
Lucrez ( ca bugetara ) in cadrul protectiei copilului ca psiholog din aprilie 2008.( dgaspc - ce apartine de consiliul local al primariei sectorului x).
Timp de 6 luni am fost incadrata ca psiholog debutant cu un salariu de 630 ron, dupa care mi s-a schimbat incadrarea in psiholog practicant si salariul a crescut la 990 ron iar de curand am 1025 ron salariul de baza.
Asa cum stiam eu, in anul 2008, salariul minim pentru angajatii cu studii superioare era de 880 ron iar acum in 2009 presupun ca a crescut.
Este normal si corect acest salariu pentru postul pe care il detin in prezent ?
Iar faptul ca am si studii de masterat ma ajuta la majorarea salariului ?
Va multumesc !