avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate Future

Activitate Future

CAUT UN AVOCAT! PLATESC!
- Sa fie din Ploiesti sau din apropiere ca sa ne putem intalni in caz de nevoie. Sa aiba timp de o colaborare de lunga durata si sa nu ceara o suma exagerata. Sa ii arat actele si explica in privat toate detaliile.
- Sa ma apere in procesul de punere sub interdictie deschis de parintii mei in 2016 la scurt timp dupa ce acestia au descoperit ca lucrez pe internet in secret si am in banca o suma MARE de bani, cel mai posibil pentru a pune mana pe averea mea.
- Sa ma ajute sa imi fac expertize pentru a dovedi ca sunt sanatos si sa contest si anulez actele de la doctori corupti pe care scrie contrariul, deoarece am fost la doctori iar acestia mi-au zis ca nu fac expertize decat la cererea avocatului sau judecatoriei si desi am cerut acest lucru la judecatorie, nu mi s-au facut. Nimeni din prietenii care ma cunosc nu mi-au zis sa am vreo boala.
- Ulterior sa deschid si eu un proces si sa cer DAUNE pentru ca din copilarie pana in prezent mi-au fost create traume fizice, psihice si de imagine si viata mea nu va mai fi niciodata una normala.

Daca nu e nimeni pe forum din Ploiesti, rog pe cei din alte orase sa ma sfatuiasca cum gasesc un avocat in Ploiesti?
Au trecut 2 ani iar scandalul nu se mai termina.

Familia continua sa-si bata joc de mine. Nu am reusit sa obtin nici o dovada ca sunt sanatos. Cei de la cabinetele psihlogice si psihiatrice mi-au dat banii inapoi si mi-au zis ca nu fac expertize pentru judecatorie sau ca daca mi-ar face, nu vor fi utile in dosar, si sa cer judecatoriei sa dispuna expertize. Asta am cerut inca de la inceput, dar nu m-au trimis la nici o expertiza cu exceptia IML unde mi s-a zis ca ceea ce scrie in dosar e absurd iar eu sunt sanatos. Dar familia continua sa sustina contrariul si a anulat expertiza. Foaia de la IML nu se gaseste nici in dosar, nici la IML, nici la avocatul parintilor mei cu care m-am intalnit intamplator si vazandu-ma sanatos si-a dat seama ca parintii au mintit non-stop si a zis ca nu le mai acorda asistenta juridica. E un avocat foarte slab si cica nu luase nici un onorariu.

Am cerut ajutor pe email la vreo 3 avocati, d-astia care au site-uri, si nu mi-au raspuns probabil sunt prea ocupati si daca insist imi vor cere multi bani.

CAUT UN AVOCAT SA MA AJUTE!!! PLATESC!!!

- Sa fie din Ploiesti ca sa ne putem intalni in caz de nevoie.
- Sa aiba timp de o colaborare de lunga durata si sa nu ceara o suma exagerata.
- Sa ii pot arata actele si explica in privat toate detaliile, deja am publicat pe forumul asta mai multe detalii decat ar fi trebuit.
- Sa ma ajute sa castig acest proces si sa nu mai zica nimeni de mine ca as fi bolnav.
- Sa ma ajute sa fac plangerile necesare ca toti CORUPTII implicati in scandalul asta sa fie pedepsiti (parintii si bunicii mei, personalul DGASPC, medicul de familie, medicii psihologi si psihiatri care au eliberat acte fara consultarea mea, etc).
- Sa ma ajute sa cer DAUNE pentru ca mi-au fost create traume fizice, psihice si de imagine si viata mea nu va mai fi niciodata una normala.
Si inca in amanunt: clinica A mi-a spus initial ca imi face testul la psiholog DOAR DUPA ce vine rezultatul de la IML, unde am fost in aprilie si mi-au spus verbal ca am discernamant dar nu mi-au dat nici o foaie in acest sens, d-asta am asteptat atatea luni de cand am postat ultima oara aici sperand sa vina foaia de la IML, si m-am apucat de cautat psiholog dabia in iulie, dupa ce am verificat dosarul la judecatorie si nu am vazut foaia IML asa ca am inceput sa caut psiholog fara sa mai astept dupa foaie.

Probabil rezultatul IML va duce la respingea interdictiei, dar eu vreau sa demonstrez ca nu am nici o boala psihica ca instanta sa nu foloseasca in hotarare termenul de "bolnav" sau "autist" iar familia sa inceteze sa mai ma trateze ca atare si sa ma vorbeasca pe la spate ca as fi bolnav.

Nu stiu daca se poate numi fals in acte, mai degraba multa spaga la doctori corupti care elibereaza referate pe baza declaratiilor familiei fara ca macar sa ma vada personal. As putea da actele cuiva intr-un mesaj privat pentru a le studia. Poate pot face si plangere penala dupa ce se termina procesul.
Poate cineva sa-mi spuna daca postul din 16 Februarie 2016, 19:57 e scris de un avocat sau de cineva care cunoaste legea, sau e un post aiurea?
Intreb deoarece am primit de la doctori sfaturi contradictorii. Vreau din nou sfatul unui avocat!

"Dar, până la primul termen mergeți și vorbiți cu un psihiatru la un cabinet particular și rugați-l să vă facă un REFERAT PSIHIATRIC"

Am cerut la clinica A programare la psiholog si psihiatru, dar aveau doar psiholog, dupa 1 saptamana am fost, acesta mi-a zis ca imi poate face expertiza si test de IQ dar nu va fi util la judecatorie, si ca am nevoie de referat psihiatric, si mi-ar lua banii aiurea daca mi-ar face, i-am zis ca s-ar putea sa revin dupa ce merg la psihiatru, la receptie mi-au zis ca n-au psihiatru, asa ca am mers la clinica B si am cerut programare la psihiatru, dupa 1 saptamana am fost, am platit la receptie apoi am fost in cabinet unde mi-a zis ca nu-mi poate da referat psihiatric pana nu vede foaia de la psiholog intai, si sa cer banii inapoi. Am cerut din nou la clinica A, m-au programat la psiholog in 2 saptamani, iar cu 1 zi inainte de ziua cand trebuia sa merg mi-au dat telefon ca anuleaza programarea deoarece am nevoie (doar / intai) de referat psihiatric si psihologul nu ma poate ajuta cu nimic (de ce idiotii m-au pus sa astept 2 saptamani ca sa-mi zica ca nu ma poate ajuta?), totusi am fost la clinica A si dupa cateva minute de scandal am aflat ca a venit la ei si un psihiatru si m-au programat peste inca 1 saptamana la ei. Am fost, iar psihiatrul mi-a zis ca nu are nici un rost sa-mi dea el referat psihiatric ca diagnosticul nu se schimba prin referate ci sunt intr-un registrul oficial al persoanelor bolnave de cand am fost internat intr-un spital, iar solutia legala e sa cer judecatoriei sa dispuna o noua expertiza care ar insemna reinternarea mea intr-un spital. Intr-adevar la 14 ani fusesem internat intr-un spital de psihiatrie, unde de asemenea am fost dus cu forta de familie si mi-au dat pastile probabil sedative incat cateva zile nu ma puteam ridica din pat, nu mai puteam vorbi si mi-au creat probleme de sanatate de care sufar si azi, iar bunica vorbea adeseori cu doctori spunand ca eu as face diverse rele (minciuni), probabil din cauza asta mi-a fost pus diagnostic de AUTISM si IQ 40 desi nimeni din prietenii mei nu a zis vreodata ca as vrea vreo simptoma de autism.

Am pierdut mai mult de 1 LUNA alergand fara sa obtin nici o foaie pe care o pot depune la judecatorie. Singura veste buna e ca nimeni nu mi-a cerut bani.

Sfatuti-ma cum sa fac cererea de stergere/schimbare a diagnosticului?
Uitandu-ma la data actelor observ ca actele medicale au fost eliberate inainte sa afle familia ca am bani in banca. Deci ce spera ei sa obtina prin punerea mea sub interdictie?

Am vorbit cu o clinica si mi-a zis ca imi fac expertiza psihiatrica si psihologica doar la cererea IML pentru discernamant, deci ori trebuie sa ma fac intai certificat medico-legal ori astept sa ma trimita judecatoria (probabil ma vor trimite ei oricum)

Ce va scrie pe referat daca eu nu am nici o boala? va scrie "sanatos" sau "nu e autist, nici schizofren, nici etc?"
Au trecut 2 luni de cand n-am mai postat in forum, nopti nedormite, zile in care am plans si nu am avut chef de nimic, am trimis zeci de email-uri la DGASPC, am fost si la ei la sediu, am cerut de nenumarate ori copii dupa actele care au stat la baza certificatului de handicap, iar azi (finally!) am primit prin posta actele. Pentru prima data vad cum am ajuns handicapat fara stirea mea. Nu stiu daca e nevoie sa fac vreo plangere.

Precizez ca ultimii 8 ani mi-am construit o afacere pe internet, iar banii castigati i-am investit intr-un apartament pe care l-am dat la inchiriere (fara stirea familiei), probabil a fost o greseala, fiindca a aflat familia de proprietatea mea, a iesit scandal si am fost nevoit sa recunosc ca muncesc si am bani in banca.

Tot azi m-am trezit si cu o scrisoare de la judecatorie prin care sunt informat ca s-a deschis din nou proces de punere sub interdictie, invocand ca as fi fara venituri, incapabil sa supravietuiesc fara ajutorul altcuiva, lipsit de discernamant de am putut cere anularea certificatului de handicap si ajutorului social care e mentionat ca fiind singurul meu venit, nesociabil si lipsit de prieteni (desi eu am sute de prieteni), sunt anexate niste referate medicale pe care scrie autism infantil, retard mintal, schizofrenie grefata, o ancheta sociala pe care scrie ca depind de altii si necesit ajutor la cam tot (desi locuiesc singur de 8 ani iar bunica doar vine la 4 zile sa gateasca), un test psihologic pe care scrie IQ 69, MMSE 15p, GAFS 31-40, desi eu nu am fost la nici un doctor ultimii ani, bunica a reusit (probabil cu SPAGA) sa obtina aceste referate medicale favorabile unui eventual proces de interdictie.

Se pare ca anularea certificatului de handicap in 2015 nu ma protejeaza de bunica agresiva. Scopul ei e sa ma lase fara drepturi, sa puna mana pe averea mea, eventual sa ma inchida intr-un spital de nebuni, ceea ce mi-ar distruge afacerea!

Ma mir ca am fost instiintat, la procesul de interdictie anterior din 2009 nu primisem nimic, sau au trimis pe adresa de domiciliu care e la bunici iar acestia nu mi-au dat nimic sperand ca daca nu stiu de interdictie o sa ma sperii si asa va fi admis procesul, numai norocul a facut sa scrie "discernamant diminuat" si nu lipsa, ca procesul sa fie respins la limita, probabil va fi respins si de data asta, dar ca sa fiu sigur... sfatuiti-ma cum sa LUPT impotriva familiei!

De asemenea ziceti-mi daca pot cere pedepsirea bunicii pentru actele medicale optinute prin spaga, procese aiurea, tentativa de punere sub interdictie, deteriorarea imaginii mele si traumatizarea psihica
Mersi de sfaturi
In prezent NU mai sunt incadrat in grad de handicap, s-a anulat de cateva luni la cererea mea pentru a nu suferi consecinte legale in caz ca sunt prins cu frauda.
Astia de la DGASPC sunt corupti rau, nu reusesc sa port o discutie cu ei, la telefon spun ca sa sun la ASSC iar acestia imi spun sa sun la DGASPC, etc, la email imi dau in 30 zile un raspuns inutil, intr-o zi am fost la ei si doar asa, dupa o ora de asteptare am aflat ca certificatul de handicap a fost anulat. Avea valabilitate "permanenta".
Dosarul meu e semnat de Viorica Oniga, in prezent arestata. [ link extern ] .

Care ar fi scopul, cu ce m-ar ajuta un certificat medico legal?

Eu de cativa ani sufar de imagine negativa, si ma tem ca voi mai suferi multi ani de acum in colo, prieteni care ieri ma laudau si aveau incredere in mine, azi ma injura cica sunt nebun si handicapat. Nu stiu daca si-au schimbat parerea despre mine auzind de la bunica care ma vorbeste urat pe la spate, sau au intrebat pe la vreo institutie si au aflat informatii de la functionari corupti care habar n-au de protectia datelor personale. Treaba e ca si prieteni din alte orase care nu intra in contact cu bunica, si-au schimbat parerea despre mine peste noapte, de aici banuiam ca au sunat la ASSC sau verificat in vreun registru si au aflat de boala mea falsa.
Certificatul de handicap a fost anulat iar daca spuneti ca nu exista nici un registru al persoanelor bolnave, asta ma linisteste, imi ofera siguranta.

Eu acum vreau sa ma angajez si sa imi fac reclama, fiind o persoana care ofera servicii, asa ca lumea trebuie sa aiba incredere in mine, vreau sa ma asigur ca NIMENI nu va putea verifica si afla ca am fost candva (pe hartie) bolnav psihic

Vreau sa stiu daca poate fi pedepsit cineva, in primul rand bunica si apoi reprezentantii institutiilor statului, pentru imaginea negativa cauzata dand spaga la doctori pentru obtinerea unei boli false, incadrandu-ma la handicap si vorbindu-ma pe la spate. Am facut deja cateva plangeri la politie si intotdeauna primesc aceleasi raspuns, nu se gasesc fapte de natura penala sau contraventionala.
in 2001 la 12 ani am fost diagnosticat cu autism si la testul de IQ a iesit 120. IQ-ul sub 40 e clar o facatura ulterioara pentru incadrarea la handicap deoarece nimeni nu mi-a mai facut nici un test de IQ.
In copilarie aveam obiceiul sa nu interactionez cu lumea alta decat familia mea, probabil de aici impresia de autism. Poate eram intr-adevar autist la vremea respectiva, dar consider ca in prezent nu mai am semne de autism. Daca nu am nici o boala psihica ce imi va spune doctorul psihiatru? Poate pune diagnosticul de SANATOS? Si ce utilitate va avea, poate anula diagnosticul anterior? Este diagnosticul scris in vreun registru oficial care trebuie corectat de un alt psihiatru sau el exista doar in referatele medicale de la vremea respectiva, care se pot foarte usor arunca la gunoi?
Deci expertiza medico-legala psihiatrica a spus ca am discernamant, dar diminuat, iar judecatoria NU m-a pus sub interdictie. Pot sta linistit sau nu?
Din cate stiu, expertize se fac in cazul cererii de punere sub interdictie, in caz ca comit o infractiune, in caz ca notarul are nevoie pentru incheierea unui act vanzare-cumparare, si sunt valabile doar pentru fapta respectiva. Cum cer eu acum o expertiza medico-legala si ce utilitate va avea?

Un psiholog mi-a zis ca diagnosticul de autism poate fi eliminat printr-o expertiza medico-legala si m-a sfatuit sa intreb un avocat.
Am o bunica a carei interes e sa profite de mine pentru a lua bani de la stat. Sunt in stare de soc sa aflu ce a fost in stare sa faca fara stirea mea si am nevoie de ajutorul dumneavoastra ca sa aduc situatia inapoi la normalitate.

In 2007 bunica a reusit fara stirea mea incadrarea mea la la handicap mental grav cu insotitor permanent pe baza unor acte de la doctori care la cererea bunicii mi-au pus diagnosticul de AUTISM si RETARD, IQ sub 40, fara nici o expertiza asupra mea. Singurul test de IQ din viata mea s-a facut in 2001 si a iesit IQ 120.
In 2015 am aflat de handicap si ca bunica incasase indemnizatie de insotitor si pensie pe numele meu si am cerut anularea lui de buna voie pentru a nu suporta consecintele legii cand voi fi descoperit ca am incasat bani fara drept pe baza unei boli inchipuite.
Tot in 2015 am aflat si ca in 2009 bunica ceruse punerea mea sub interdictie judecatoreasca, tot fara stirea mea, am fost luat din pat de politie fara nici o notificare prealabila si am fost dus la ceea ce in 2015 am aflat ca era medico-legal, fiindca nu stiam ce se intampla si m-am speriat de desfasurarea de forta, nu am vorbit cu doctorii, nu mi-am declarat punctul meu de vedere, si anume ca sunt apt de munca, de altfel lucram deja la negru. Pe raportul de expertiza medico-legala psihiatrica trimis catre judecatorie scrie o serie de aberatii, gen ca sunt analfabet, necooperant, nu pot vorbi, nu imi pot purta de griji, nu pot avea o slujba, arie restransa de activitate, etc, pe langa asta a prezentat aceleasi acte de autism si IQ sub 40. Mi-au pus verdict aiurea DISCERNAMANT DIMINUAT, cererea de punere sub interdictie a fost RESPINSA.

Prietenii mei spun ca sunt inteligent, nu am nici o simptoma de autism, si ca am discernamant total. Vreau sa nu fiu considerat bolnav psihic si sa am probleme in viitor datorita evenimentelor de mai sus.

Vreau sa stiu daca trebuie sa ma duc la un psiholog/psihiatru pentru a imi pune un diagnostic si IQ corect, si cum pot anula actele din 2007 pe care scrie autism si IQ 40, sau ele erau valabile doar la momentul respectiv, doar pentru incadrarea la handicap, iar acum nu e nimic anulabil deci pot sta linistit?
Vreau sa stiu daca trebuie sa cer o noua expertiza medico-legala pentru a stabili ca am discernamant total si cum o pot invalida pe cea din 2009, sau aceea era valida doar la momentul respectiv si doar pentru judecatorie pentru procesul respectiv iar interdictia nefiind pusa, nu e nimic anulabil deci pot sta linistit?