avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate oana_007

Activitate oana_007

Din cate stiu eu din decembrie 2010 poti sa faci contestatie la Casa de Pensii.
LEGE nr. 263 din 16 decembrie 2010
ART. 149
(1) Deciziile de pensie emise de casele teritoriale de pensii şi de casele de pensii sectoriale pot fi
contestate, în termen de 30 de zile de la comunicare, la Comisia Centrală de Contestaţii, respectiv la comisiile
de contestaţii care funcţionează în cadrul Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Administraţiei şi
Internelor şi Serviciului Român de Informaţii.
(2) Procedura de examinare a deciziilor supuse contestării reprezintă procedură administrativă prealabilă,
obligatorie, fără caracter jurisdicţional.
(3) Comisia Centrală de Contestaţii funcţionează în cadrul CNPP.
(4) Deciziile de pensie necontestate în termenul prevăzut la alin. (1) sunt definitive.

Si apoi ajungi la tribunal, conform
ART. 151
(1) Hotărârile Comisiei Centrale de Contestaţii, respectiv ale comisiilor de contestaţii care funcţionează în
cadrul Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Administraţiei şi Internelor şi Serviciului Român de
Informaţii se comunică persoanelor în cauză şi caselor teritoriale de pensii sau caselor de pensii sectoriale
interesate, după caz, în termen de 5 zile de la adoptare.
(2) Hotărârile prevăzute la art. 150 alin. (3) pot fi atacate la instanţa judecătorească competentă, în
termen de 30 de zile de la comunicare.

Cred ca daca ii dai in judecata intai ti se va respinge dosarul ca nu ai urmat pasii administrativi... Mai ales ca scrie clar ca tribunalul solutioneaza doar contestatii la hotararile comisiilor de contestatii cu privire la deciziile de pensii...
ART. 153
Tribunalele soluţionează în primă instanţă litigiile privind:
a) modul de calcul şi de depunere a contribuţiei de asigurări sociale;
b) modul de stabilire a dobânzilor şi penalităţilor de întârziere;
c) înregistrarea, evidenţa şi certificarea contribuţiei de asigurări sociale;
d) hotărârile Comisiei Centrale de Contestaţii şi ale comisiilor de contestaţii care funcţionează în cadrul
Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Administraţiei şi Internelor şi Serviciului Român de Informaţii
privind deciziile de pensie;
e) deciziile comisiilor medicale de contestaţii şi ale comisiilor centrale de expertiză medico-militară ale
Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Administraţiei şi Internelor şi Serviciului Român de Informaţii
date în soluţionarea contestaţiilor privind deciziile medicale asupra capacităţii de muncă;
f) refuzul nejustificat de rezolvare a unei cereri privind drepturile de asigurări sociale;
g) modul de stabilire şi de plată a pensiilor şi a altor drepturi de asigurări sociale;
h) plângerile împotriva proceselor-verbale de contravenţie încheiate în baza prezentei legi;
i) contestaţiile împotriva măsurilor de executare silită, dispuse în baza prezentei legi;
j) alte drepturi şi obligaţii de asigurări sociale născute în temeiul prezentei legi.


Ma rog, asta este parerea mea :)
Răspuns la discuția pensionare
Sper sa nu va suparati pe mine, dar:
1. Eu nu gasesc in lege articolul citat de dumneavoastra!
2. Daca l-as gasi, acesta nu demonstreaza ca reducerea de 7 ani se aplica in raport cu data nasterii si nu cu varsta standard de pensionare din anexa 3;
3. Prin sustinere legala eu inteleg citarea unor articole care au legatura cu problema mea. Eu nu interpretez nimic, poate ca asta e problema...
4. Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic. Pur si simplu vreau pareri pro si contra. Dar le vreau argumentate, nu interpretate. Ideea mea de baza era ca reducerile se aplica varstelor standard de pensionare si nu in raport cu data nasterii.

Art 167 complet al legii este:
Art. 167. - De la data intrarii in vigoare a prezentei legi si pana la data in care stagiile complete de cotizare cerute sunt de 30 de ani pentru femei si 35 de ani pentru barbati:
a) persoanele care au desfasurat activitati incadrate prin prezenta lege in conditii deosebite de munca beneficiaza de reducerea varstelor standard de pensionare, cu respectarea conditiilor prevazute la art. 42, in raport cu varstele standard de pensionare prevazute in anexa nr. 3;
b) persoanele care au desfasurat activitati incadrate prin prezenta lege in conditii speciale de munca beneficiaza de reducerea varstelor standard de pensionare in conditiile prevazute in anexele nr. 4 si 5.
Tatal meu se incadreaza la conditii deosebite, face trimitere la anexa 3. Nu vad unde se "redirectioneaza" aceste reduceri catre anexa 9. Si vorbesc strict de reduceri! In baza carui criteriu imi spuneti ca reducerea se calculeaza in raport cu data nasterii?
5. O sa ma framant in direct cu problema in curand si in cazul in care nu va iesi ca mine, asta este.... dar nu imi puteti spune ca "nu aveti motive care sa va sustina cele ce spuneti. Interpretarile dvs. din interventia anterioara (si nu numai) nu au sustinere legala." Doar am dat citate din lege! Nu am facut analiza de text!
Răspuns la discuția pensionare
Nici o alta idee? Eu am mai gasit ceva :D
Deci, conform Art. 167. (L19/2000) - De la data intrarii in vigoare a prezentei legi si pana la data in care stagiile complete de cotizare cerute sunt de 30 de ani pentru femei si 35 de ani pentru barbati:
a) persoanele care au desfasurat activitati incadrate prin prezenta lege in conditii deosebite de munca beneficiaza de reducerea varstelor standard de pensionare, cu respectarea conditiilor prevazute la art. 42, in raport cu varstele standard de pensionare prevazute in anexa nr. 3;
Deci am gasit si articolul care face legatura intre reducere si anexa 3.
Astept totusi parerile voastre pro si/sau contra prin prisma acestui articol. Daca se poate totusi la subiect, fara mistouri sau off topicuri :)
Multumesc mult ca m-ati suportat, dar de cateva zile numai problema asta ma framanta!

Răspuns la discuția pensionare
Mda.... ce raspuns "frumos". Legea spune ca.... in conformitate cu articolul .... Uitati-va ce raspunsuri profesionale am primit de la domnul Valeriu....

Nu mi-ati spus ce articol imi demonstreaza ca am gresit rationamentul.... sa ocoliti raspunsul din cauza ca NU EXISTA un articol care sa reglementeze situatia? :O
Atunci cum ar putea un judecator sa imi respinga cererea ca nefondata? In baza carui articol? Oi fi eu fara studii de specialitate, dar pana si eu imi dau seama cand o lege e scrisa fara sa fie gandita....
Răspuns la discuția pensionare
Mda... logice..... Ia spune-mi tu unde gresesc eu:

in perioada august 2009 - noiembrie 2009 varsta pt un barbat este de 63/8
Conform legii pt lucrul in conditii deosebite avem o reducere de 7 ani. Rezulta o varsta de pensionare (care nu mai e standard) de 56/8.
Calculam: 2009. oct - 56 ani si 8 luni = 1953. feb.
Deci: un barbat nascut in 1952 oct. se putea pensiona demult....

Eu nu am spus ca anexele nu sunt logice! ANEXELE EXCLUD REDUCERILE!!! Reducerile pentru munca in diverse conditii nu sunt stipulate nicaieri. Lesinau politicienii nostrii daca mai puneau un art care spunea ca reducerile se aplica anexei 9 si nu anexei 3?
Astept un raspuns bazat pe lege care sa imi spuna dc exemplul meu nu e bun (un articol, ceva.. orice) #-o
Răspuns la discuția pensionare
Sunt nedumerita pentru ca in lege scrie un lucru si in norme scrie altceva (anexele clar se bat cap in cap). Adica in momentul de fata conform anexei 3 varsta de pensionare e 63/8 la care se aplica reducerea iar in anexa 9 varsta de pensionare e de 65 la care se aplica reducerea.... In mod normal normele ar fi trebuit sa anuleze anexa 3.
Modul de calcul pentru anexa nr 9 este foarte logic pentru cei care nu beneficiaza de reduceri (am tot cautat si nu se specifica nicaieri ca reducerea se aplica la anexa 3 sau la anexa 9). Daca legea permite astfel de scapari, va rog sa imi spuneti cum ar putea argumenta cineva (legal vorbind) la care anexa se refera reducerile. De ce 9 si nu 3? In anexa 9 nu se specifica nimic de reduceri, ci pur si simplu se face un calcul. Avand in vedere ca anexa 3 imi spune ca varsta legala e de 63/8, ce articol ma obliga sa nu aplic reducerea?
Sper ca intelegeti nedumerirea mea (si de aici o mare frustrare in lipsa unui text legislativ care sa inlature orice dubiu). Sunt o gramada de oameni care sunt in situatia asta si multi au rezolvat problema prin tribunal

Sunt suparata pentru ca in tara asta trebuie sa te zbati pentru drepturile tale si ti se mai si da peste bot ca nu astea sunt atributiile
Atat timp cat platesc salarii unor functionari am pretentia sa mi se raspunda frumos si legal (nu sa stau sa bat forumurile ca sa aflu un raspuns competent si legal). Daca te duci la ghiseu ti se spune "NU" fara explicatii si asta nu mi se pare normal si nu cred ca nesimtirea celor din spatele ghiseului este reglementata in vreo lege.
Răspuns la discuția pensionare
Credeam ca legile sunt facute sa fie respectate. Eu nu vorbesc "strict teoretic". Daca in anexa unei legi scrie ca varsta standard de pensionare valabila in perioada august 2009 - noiembrie 2009 este pentru barbati de 63 de ani si 8 luni, in baza carei legi imi va spune casa de pensii ca trebuie sa astepte pana la 65 de ani? :O
Din cate stiu cei care lucreaza la casa de pensii sunt angajati ai statului, platiti din banii publici si ar trebui sa ne ajute si sa ne ghideze in desisul legislativ, nu sa isi bata joc de oameni care au muncit o viata ca sa fie disponibilizati la batraneti!
Nu ma intereseaza proiectele viitoare pentru ca momentan traim in prezent!
Daca am ajuns sa mergem cu legea in brate si sa fim trimisi la plimbare traim mai rau decat pe vremea comunistilor!
Răspuns la discuția pensionare
Cineva mi-a sugerat sa consult anexa nr 3 din legea 9/2000 in care pentru perioada decembrie 2009 - martie 2010 se mentioneaza ca varsta standard de pensionare ar fi pentru barbati de 63 de ani si 9 luni. Este corecta informatia?
Se poate iesi la pensie folosind reducerea de 7 ani rezultata din munca in conditii deosebite? (Daca ar fi corecta informatia de 63 de ani si 9 luni, mai putin 7 ani ar insemna 56 de ani si 9 luni iar tatal meu a implinit 57).

Va multumesc mult pentru ajutor!
Răspuns la discuția pensionare
Buna ziua

Tatal meu este nascut pe 01.10.1952.
Are o vechime in munca de 38 de ani si 10 luni. Din cei 38 de ani are o vechime de 30 ani si 10 luni cu gradul 2 de munca (are adeverinta)
Incepand cu octombrie 2008 este in somaj (1 an).
As vrea sa stiu daca poate iesi la pensie (cred ca anticipat partiala) avand in vedere ca nu o sa mai poate beneficia de somaj si care ar fi pasii de urmat (daca se poate face o cerere direct catre somaj sau trebuie sa retraga dosarul de la somaj si sa il duca la casa de pensii).

Va multumesc pentru ajutor.
O zi placuta!