Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Unde pot face contestatie impotriva deciziei de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Unde pot face contestatie impotriva deciziei de respingere, la Casa de pensii sau la tribunal?

Am primit decizie de respingere la pensionare limita de varsta cu reducerea varstei datorate gr.I pe legea 19/2000 si doresc sa stiu daca fac contestatie la casa de pensii si la tribunal sa numai la tribunal. Am multe acte doveditoare- procese verbale, buletine de anazize a mediului, procese verbale de constatare ale Laboratoarelor sanitare .
cand ati primit decizia de pensionare pe care vreti sa o contestati?
Ziua inscrisa pe plic 09.03.2011
Decizia de respingere ar trebui contestata la tribunal. Presupun ca pe ea exista mentiunea "conform art. 87 din Legea nr. 19/2000, decizia de pensie poate fi contestata in termen de 45 de zile de la comunicare, la instanta judecatoreasca competenta"

Dar, cum art. 174 din Legea nr. 263/2010 ne baga pe toti in ceata, referindu-se la litigiile aflate pe rolul instantelor la data intrarii in vigoare a legii (nu este cazul dvs., litigiul nu se afla pe rol), va sugerez o solutie de compromis: trimiteti o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii, in termen de 30 de zile de la comunicarea deciziei, si o contestatie la tribunal, in termen de 45 de zile de la comunicarea deciziei.

Art. 174
Litigiile care se referă la drepturile ce fac obiectul prezentei legi, aflate pe rolul instanţelor la data intrării în vigoare a acesteia, se vor judeca potrivit legii în baza căreia a fost stabilit dreptul.

Din cate stiu eu din decembrie 2010 poti sa faci contestatie la Casa de Pensii.
LEGE nr. 263 din 16 decembrie 2010
ART. 149
(1) Deciziile de pensie emise de casele teritoriale de pensii şi de casele de pensii sectoriale pot fi
contestate, în termen de 30 de zile de la comunicare, la Comisia Centrală de Contestaţii, respectiv la comisiile
de contestaţii care funcţionează în cadrul Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Administraţiei şi
Internelor şi Serviciului Român de Informaţii.
(2) Procedura de examinare a deciziilor supuse contestării reprezintă procedură administrativă prealabilă,
obligatorie, fără caracter jurisdicţional.
(3) Comisia Centrală de Contestaţii funcţionează în cadrul CNPP.
(4) Deciziile de pensie necontestate în termenul prevăzut la alin. (1) sunt definitive.

Si apoi ajungi la tribunal, conform
ART. 151
(1) Hotărârile Comisiei Centrale de Contestaţii, respectiv ale comisiilor de contestaţii care funcţionează în
cadrul Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Administraţiei şi Internelor şi Serviciului Român de
Informaţii se comunică persoanelor în cauză şi caselor teritoriale de pensii sau caselor de pensii sectoriale
interesate, după caz, în termen de 5 zile de la adoptare.
(2) Hotărârile prevăzute la art. 150 alin. (3) pot fi atacate la instanţa judecătorească competentă, în
termen de 30 de zile de la comunicare.

Cred ca daca ii dai in judecata intai ti se va respinge dosarul ca nu ai urmat pasii administrativi... Mai ales ca scrie clar ca tribunalul solutioneaza doar contestatii la hotararile comisiilor de contestatii cu privire la deciziile de pensii...
ART. 153
Tribunalele soluţionează în primă instanţă litigiile privind:
a) modul de calcul şi de depunere a contribuţiei de asigurări sociale;
b) modul de stabilire a dobânzilor şi penalităţilor de întârziere;
c) înregistrarea, evidenţa şi certificarea contribuţiei de asigurări sociale;
d) hotărârile Comisiei Centrale de Contestaţii şi ale comisiilor de contestaţii care funcţionează în cadrul
Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Administraţiei şi Internelor şi Serviciului Român de Informaţii
privind deciziile de pensie;
e) deciziile comisiilor medicale de contestaţii şi ale comisiilor centrale de expertiză medico-militară ale
Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Administraţiei şi Internelor şi Serviciului Român de Informaţii
date în soluţionarea contestaţiilor privind deciziile medicale asupra capacităţii de muncă;
f) refuzul nejustificat de rezolvare a unei cereri privind drepturile de asigurări sociale;
g) modul de stabilire şi de plată a pensiilor şi a altor drepturi de asigurări sociale;
h) plângerile împotriva proceselor-verbale de contravenţie încheiate în baza prezentei legi;
i) contestaţiile împotriva măsurilor de executare silită, dispuse în baza prezentei legi;
j) alte drepturi şi obligaţii de asigurări sociale născute în temeiul prezentei legi.

Ma rog, asta este parerea mea :)
Legea 263/2010,Art.178:-Cererile inregistrate si nesolutionate pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi se vor solutiona conf. normelor in vigoare la data deschiderii drepturilor de pensie.Banuiesc ca sunteti printre cei care beneficiau de reducerea varstei de pensionare pt.grI-a de munca conf.Legii 19/2000 pana la data de 01.04.2011 si sunteti asimilat prin intrarea in vigoare de la 01.01.2011 a Legii 263/2010 cu conditii deosebite de munca.