Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Unde pot face contestatie impotriva deciziei de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Unde pot face contestatie impotriva deciziei de respingere, la Casa de pensii sau la tribunal?

Am primit decizie de respingere la pensionare limita de varsta cu reducerea varstei datorate gr.I pe legea 19/2000 si doresc sa stiu daca fac contestatie la casa de pensii si la tribunal sa numai la tribunal. Am multe acte doveditoare- procese verbale, buletine de anazize a mediului, procese verbale de constatare ale Laboratoarelor sanitare .
oana_007 a scris:
Din cate stiu eu din decembrie 2010 poti sa faci contestatie la Casa de Pensii.
LEGE nr. 263 din 16 decembrie 2010 (… )

In decembrie 2010 era iarna si ningea, cam atat.

Legea nr. 263/2010 a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2011.

Valentin Mester a scris:
Legea 263/2010,Art.178: (… )
Banuiesc ca sunteti printre cei care beneficiau de reducerea varstei de pensionare pt.grI-a de munca conf.Legii 19/2000 (… )

Banuiti gresit iar art. 178 din Legea nr. 263/2010 nu are legatura cu intrebarea.

1. Mesajul initial a fost postat in 17 martie 2011.
2. HG nr. 257/2011 a fost publicata in MO nr. 214 din 28 martie 2011. Pana la aparitia acesteia, in Romania nu a fost emisa nicio decizie de pensie conform Legii nr. 263/2010. Deci decizia despre care este vorba in aceasta discutie este o decizie de pensie emisa in baza Legii nr. 19/2000.
3. Problema, in martie 2011, era inexistenta unei prevederi in Legea nr. 263/2010 referitoare la contestarea deciziilor emise conform Legii nr. 19/2000, dar uterior datei intrarii in vigoare a Legii nr. 263/2010.

Problema a fost reglementata abia in mai 2011, prin art. 7 din anexa 1 a Ordinului nr. 1453/2011.
Art. 7
(1) Comisia examineaza deciziile de pensie emise de casele teritoriale de pensii in conditiile Legii nr. 263/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, si contestate in termen de 30 de zile de la data comunicarii, potrivit legii.
(2) Deciziile de pensie emise de casele teritoriale de pensii in conditiile Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, se supun cailor de atac prevazute de legea in baza carora au fost emise.

Gabriela Pintea, Consilier juridic