avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Activitate Almatara

Activitate Almatara

Multumesc; asa stiam si eu ca e procedura, insa traim in tara tuturor posibilitatilor, iar unii executori sunt o specie aparte.....
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, in situatia executarii silite a unei societati sunt vizate si conturile bancare? Precizez ca societatea are si bunuri mobile si imobile.
Buna seara! Spuneti-mi, va rog: in cazul casarii cu trimitere cauza se va rejudeca doar pe aspectele pentru care a fost casata sau se rejudeca toata pricina ? Se pot administra probe noi in rejudecare sau nu? Va multumesc foarte mult.
Răspuns la discuția Semnarea facturii
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati sa-mi limpezesc o situatie: am contract de proiectare intre doua societati, am procesul-verbal de predare-primire a documentatiei semnat de beneficiar, i-am trimis factura prin posta, dar acesta refuza plata; cu privire la modul de transmitere a facturii, contractul nu stipuleaza nici o clauza. In aceasta situatie pot solicita emiterea somatiei de plata in baza actelor mentionate mai sus? Va multumesc.
Răspuns la discuția definitivare pe baza vechimii
Multumesc frumos; raspunsul mi-a fost de un real folos.=D>
Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu un raspuns? Cati ani de vechime in profesie sunt necesari pentru a ma inscrie in UCCJ ca si consilier juridic DEFINITIV? Cunosc Legea 514/2003, dar am gasit in alte acte ca in profesia noastra nu sunt necesari 5 ani, ci doar doi. Problema este ca nu mai stiu exact in ce acte normative am gasit aceasta precizare? #-o Multumesc.
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca un consilier local poate executa - prin subcontractare - o lucrare de reabilitare a scolii din aceeasi comuna, obtinuta prin licitatie publica. Eventual, poate imi sugerati si un act normativ care reglementeaza acest aspect. Va multumesc.