Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casare cu trimitere spre rejudecare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casare cu trimitere spre rejudecare

Spuneti-mi va rog daca in cauza casata( in apel) cu trimitere spre rejudecare la fond, mai poate fi judecata de acelasi complet ( cel de la fond ma refer, deoarece dosarul a fost repartizat aceluiasi complet)
Multumesc
Din cate stiu rapartizarea se face electronic si nu are date de repartizare c.p la eventuale astfel de probleme.
Puteti insa la primul termen de judecata sa invocati acest lucru prin raportare la disp. art.24 c.p.c.
Art . 24 Cod p. civila mentioneaza ca,,judecatorul care pronunta o hotarareintr-o pricina nu poate lua parte la judecata aceleiasi pricini in apel sau recurs si nici in caz de rejudecare dupa casare.
Nu este legal ca acelasi complet sa judece cauza in caz de casare a hotararii in apel cu trimitere spre rejudecare. In mod normal, la primul termen , acel complet trebuie sa se abtina in a judeca cauza.
Rodica Ciobanu, Avocat
buna seara
la primul termen de judecata invocati acest fapt si normal ar fi ca si completul sa faca cerere de abtinere
In mod sigur se vor abtine judecatorii.