avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Activitate radubogdan

Activitate radubogdan

Este posibil ca expertii principali nominalizati intr-o procedura de achizitie publica pe oug 34 ;la care exista si subcontractanti sa fie din partea subcontractorului ?
Răspuns la discuția Constructie pe un teren inchiriat
ramane valabila situatia constructiei pe un teren care nu este al meu si in situatia in care constructia(investitia) se face cu finantare pe un program de fonduri europene?
Se poate emite autorizatie de construire pe un teren inchiriat? Cine trebuie sa depuna actele pt autorizatie si certif urbanism in acest caz ?Cine ramane proprietarul terenului si al constructiei ?
Dar nu este vorba de co-proprietate,pt ca in actul de proprietate este un singur proprietar.De cand au ajuns administratiile locale (primariile) sa stabileasca ei proprietatile ,dreptul de proprietate?
Iar daca si Dvs platiti la fel si acest lucru nu va deranjeaza catusi de putin ........atunci chiar ne meritam soarta
Nu mi-ati raspuns daca este legal ceea ce fac acum primariile prin impozitarea sotilor din aceeasi casa si obligatia de a depune amandoi declaratii fiscale la taxe si impozite.Prezumtia de bunuri comune se aplica in cazul divortului,la partaj sau in cazul unei succesiuni ceea ce nu e cazul,dupa cum am spus.
Dupa mine nu este legal, si este o atingere adusa notiunii de co-proprietate,care numai in Romania poate fi amestecata in asa hal ,dupa cum vor unii si altii din cei ce fac codul fiscal,iar Dvs prin raspunsul dat nu ati facut decat sa dati o fata aparent legala unei incercari de a se lua bani de la toti ,ca tot nu conteaza.
As dori sa stiu daca este legala si corecta obligatia sotilor de catre primarii de a plati impozit pt imobilul +terenul+auto in care locuiesc si obligatia de a depune amandoi declaratii fiscale ,desi actul de proprietate este numai pe numele unuia dintre ei?
Casatoria genereaza obligatoriu co-proprietate?Se pare ca in opinia celor de la primarii,da.
Nu se pune problema niciunui divort, partaj sau succesiune,ci doar as dori sa stiu daca este corect sa fie impozitati ambii soti,in cote-parti, desi amandoi au fost de acord ca bunul sa fie trecut pe numele numai al unuia dintre ei si evident ca amandoi recunosc prezumtia de bunuri comune dupa casatorie
Care este valoarea indemnizatiei de somaj la acest moment si daca in calculul acesteia se tine cont de valoarea salariului net avut pana la momentul inceperii somajului?
Si asta Dvs vi se pare normal ca intr-un stat membru al UE sa existe oameni lasati fara nici un venit la expirarea unei perioade de indemnizatie pt somaj?
multumesc ,dar in conditiile lipsei oricarui venit cum putem plati aceste sume?
As dori sa stiu daca la incetarea indemnizatiei de somaj mai avem calitatea de asigurati la sistemul de stat de asigurari de sanatate , la sistemul de pensii si daca mai avem , in general, vreo calitate de asigurati si de-asemenea cum ar trebui sa procedam pentru a ne pastra aceasta calitate? Trebuie sa ne platim singuri contributiile si unde anume? Care este procedura?