avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1386 soluții astăzi
Forum Activitate doreeana

Activitate doreeana

Imi puteti spune cat dureaza procedura de mediere de la ajofm in vederea obtinerii indemnizatiei de somaj
Or sa ma anunte pe loc daca nu sunt posturi disponibile sau dupa o perioada de timp

Va multumesc
Pentru intocmirea dosarului de somaj am nevoie de o adeverinta model de la firma unde am lucrat?
Am inteles ca decizia de concediere primita nu este de ajuns.As avea nevoie ca cineva sa ma lamureasca in ce consta adeverinta model necesara de la firma unde am activat cu exactitate si daca ma sunt anumite acte ce trebuie sa le preiau de la firma unde am lucrat.
Mai jos sunt prezentate actele necesare somajului pt persoanele provenite din munca luate de pe siteul anofm:

b) Copie de pe hotarirea definitiva de reintegrare in munca , atunci cind reintegrarea nu mai este posibila la unitatea la care persoana a fost incadrata anterior din cauza incetarii definitive a activitatii sau la unitatea care a preluat patrimoniul acesteia;
c) Dovada din care sa rezulte ca reincadrarea in munca nu mai este posibila din cauza incetarii definitive a activitatii angajatorului, respectiv adeverinta de la unitatea care a preluat patrimoniul unitatii in care persoana a fost incadrata anterior, din care sa rezulte desfiintarea postului;
d) Declaratie pe propria raspundere a persoanei in cautarea unui loc de munca , in cazul in care aceasta nu poate obtine dovada din care sa rezulte ca reincadrarea in munca nu mai este posibila din cauza incetarii definitive a activitatii angajatorului, urmind ca agentia locala pentru ocuparea fortei de munca sa verifice la organele competente veridicitatea .
e) Adeverinta prevazuta la art. 18 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 174/2002, cu modificarile si completarile ulterioare;

Va multumesc
Buna seara!

Imi puteti spune va rog, daca eu am domiciliu stabil in Hunedoara, si am lucrat in Cluj, si am flotant pe Cluj, si doresc sa obtin un loc de munca tot in Cluj, unde trebuie sa ma inregistraz la AJOFM ? Respectiv sa imi pun dosarul pentru somaj?
In Cluj sau in Hunedoara?

Va multumesc mult.