avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan D

Activitate Bogdan D

Pe scurt , am cumparat o masina de la niste cunostinte , masina era adusa din germania , toate actele in regula . Fiindu-mi cunostinte , nu le-am cerut pe loc fisca fiscala a de radiere sau cum naibii so mai numi acum a autoturismului. Mi-au trimis-o prin posta , dar cu o datorie de circa 150 RON . Gresala , neatentie , nu mai conteaza , cert este ca cei de aici nu vor sa o primeasca , desi am vrut sa gasesc orice modalitate de a achita eu datoria respectiva ( mentionez ca masina era inregistrata in jud Timis , eu fiind din Bucuresti ) . Exista vreo modalitate sau cale legala , prin care eu sa reusesc totusi sa o inscriu aici la administratia financiara ?? Inca un lucru care mi s-a parut destul de bizar este acela ca : Pe fisa fiscala care am primit-o , cea cu datoria de 150 RON , la sfarsit in incheiere spune si citez : " Ai servi pt instrainare Opel..." Acum daca ei elibereaza un astfel de document , cum pot spune ca nu este in regula , ca nu o primesc asa ??!!! Oricum ai da-o cu oamneii astia , nu-i bine , vrei sa platesti tu , nu se poate !!!
Nu se poate incasa o taxa de prima inmatriculare de 4000 RON , pt o datorie de 150 RON ??!!!!! Mi se pare abdurd ! Va multumesc , si astept un sfat din partea voastra .