avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate omnia

Activitate omnia

O sa ma documentez mai mult in legatura cu pensia de urmas,facultatea din prezent si scoala postliceala(care m-a asigurat ca nu e nici o problema daca iau cursurile de la inceput),Casa de Pensii si cu problema celor 2 facultati pana la 26 ani. Va multumesc Doamna Consilier.
Buna ziua.Tocmai vin de la Casa de pensii unde am depus adeverinta de studenta in anul II,zi.Doamna de la ghiseu mi-a raspuns la intrebarea:"Pana la ce varsta primesc pensie daca sunt stundenta?" in urmatorul fel:"Pana ;la varsta de 26 ani,dar nu ai voie sa faci decat o singura facultate si masterul".Problema e alta eu am 22 de ani,dar dupa terminarea liceului am inceput cursuri la o fundatie,o scoala postliceala,1 an ,nu am luat examenele am ramas repetenta,am inceput iar scoala in anul 1,dar pana la urma am renuntat si la a 2 incercare de a o termina deoarece am fost plecata din tara cateva luni,neprezentandu-ma la examene.Acum sunt studenta in anul 2 la Spiru si am toate examenele luate.Problema este alta,ma poate trage cineva la raspundere pentru cei 2 ani in care am facut acea scoala postliceala,pe care nu am terminat-o si pensia am primit-o in continuare?Va multumesc anticipat.un week-end placut.