avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate mihar

Activitate mihar

freeelis a scris:

Pentru indemnizatia pentru CIC se va lua in considerare toate veniturile realizate in baza c.i.m. si al contractului de cesiune de drepturi de autor in ultimul an, timp de 12 luni, anterior datei nasterii copilului.

Dosarul pentru acordarea indemnizatiei pentru CIC se depune la Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale in a carei raza aveti domiciliu.


Va multumesc pentru raspuns!

Ce se intampla cu venitul meu in concediul pre si post natal? Cum se va calcula acest venit? Ce documente trebuie sa-mi elibereze angajatorul?
Buna ziua,

Angajatorul unde imi desfasor activitatea a recurs la contractele de munca pe drepturi de autor pentru a reduce impozitele si taxele. Astfel, norma de opt ore de pe Cartea de munca, s-a redus la doua ore, iar pentru restul de sase ore suntem platiti pe contract de cesiune de drepturi de autor.
Din cate informatii am, in mod normal, pe un contract individual de munca, in concediul pre-natal esti platita cu 85% din salariul brut. In cazul de fata, in acest contract de drepturi de autor este specificat faptul ca '' Cesionarul va plati Cedentului o remuneratie de x ron brut/ora. Valoarea lunara a remuneratiei nu poate depasi suma de x ron brut''.....'' Din remuneratia bruta Cesionarul va retine impozitul de 10% datorat de Cedent pentru remuneratia incasata de la Cesionar in temeiul prezentului contract cu titlu de venit din drepturi de proprietate intelectuala conform Codului fiscal''.
Nelamuririle mele sunt urmatoarele: - care va fi venitul meu in concediul prenatal / postnatal? - ce documente trebuie sa solicit de la locul de munca, astfel incat sa beneficiez de indemnizatia pentru copil si caror institutii trebuie sa ma adresez?

Va multumesc anticipat!
grace_r a scris:

Concediile medicale se calculeaza in functie de venitul salarial.

PT indemnizatia de CIC daca mergeti pe 85% , se va lua in calcul si contractul de drepturi de autor.


Buna ziua,

Ma regasesc in aceeasi situatie si anume: angajat cu carte de munca cu venit minim pe economie si contract de drepturi de autor la acelasi angajator in ideea de a '' ajuta '' firma in perioada de criza.
Ceea ce ma intereseaza sa aflu este: in cazul in care starea sanatatii nu-mi permite desfasurarea activitatii la birou si trebuie sa lipsesc cateva luni, imi va plati firma concediul medical?

Multumesc,