avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate sergiu24

Activitate sergiu24

Răspuns la discuția avocatii inteligenti
florinraican a scris:


Cu toate acestea de ce nu am putea sa credem aprioric, spre exemplu, ca fiii unor matematicieni, se vor prezenta mai bine pregatiti (in raport cu alti copii de varsta lor) la un examen sau un concurs de matematici?


Aveti "perfecta dreptate" (sic!)..copiii de avocat sunt mai bine pregatiti..noi, restul, tinem cartile invers#-o
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
albertokurtyan a scris:

Eu sustin sinteza, pt ca un avocat tb sa stie sa scrie corect.


Da, esti amuzant !

Un avocat ar trebui sa dea examen si la dictie pentru ca o gramada sunt bilbiiti, fonfaiti si parca au prune in gura.

Dar nu se da examen la asa ceva.

Multi vin cu adeverinte de la psihiatru, fie false, fie fara sa fie verificate de un consult de specialitate.
Unii avocati sufera de boli psihiatrice grave.
Iarasi, cunosc personal, sinucigasi, piromani si alte specimene care inca mai locuiesc in tablourile avocatilor, desi locul lor este in alta parte.

Oricum, motivarea ca examenul ar trebui sa examineze si gramatica candidatului e amuzanta.
Gramatica nu ar trebui sa fie examinata dupa ce ai studii superioare de drept.
Se presupune ca ai trecut de etapa aceea.

In ce priveste examenul pompos denumit "sinteza", se stie ca este vehiculul traditional de fraudare.

Un om care o logica atit de avansata incit sa sesizeze nuantele din grile si sa reuseasca la examen nu cred ca are probleme cu niste amarite de norme de gramatica.

Oricum, a fost tristete mare anul asta la UNBR deoarece au intrat foarte putini.
Asta ma indreptateste sa cred ca examenul cu grile nu a fost masluit.

In schimb, examenul anterior a fost, statistic vorbind, o mare frauda.
La Suceava, de ex. au intrat 18% iar dupa recorectare 81%.
Jenant !

Alberto Kurtyan

Fara a intra in polemica, vreau sa spun ca fiecare este indreptatit sa sustina modalitatea pe care o prefera ref. la examenul de admitere in avocatura, decizia apartine altora. Referirea la gramatica s-a facut intrucat au aparut, recent, pe forum avocati "in stil 1 a, 2 b" care puteau sa fie usor calificati drept analfabeti.
Si examenul de anul trecut a avut un procent mic de promovabilitate, iar examenul grila poate sa fie fraudat, ca orice alt examen. Atunci cd se dau grile INM, se ridica intrebarea fireasca daca se merita a da admitere in avocatura...se poate alege INM.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
luiza2008 a scris:

Insa, la nivelul de pregatire din facultati (a nu se intelege ca dau vina pe studenti, vina fiind impartita cu profesorii, in egala masura), cred ca se impune un examen. Asta e.
Si, daca tot sustinem un examen, sa fie macar unul corect


Aici iti dau dreptate.:)
Spor la invatat!


Eu nu sunt de aceasta parere. In primul rand, multi dintre cei in profesie nu au dat examen. In al doilea rand, cei de la Medicina, de ex, la terminarea facultatii - si ei sunt multi la numar si nu neaparat bine pregatiti - au calificarea de medic...pe acelasi considerent, de ce cei care termina Drept tb sa sustina examene, stiut fiind cum sunt organizate aceste examene, tendinta de restrangere a accesului in profesie, statutul de profesie liberala etc?..

albertokurtyan a scris:


Toti cei care sunt in favoarea examenelor tip sinteza stiu ca la examenul de admitere se copiaza copios, fie din materiale, fie de la vecini.

Eu sustin sinteza, pt ca un avocat tb sa stie sa scrie corect. :)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
parerile sunt impartite..eu, unul, sustin examenul sinteza din alte "f multe considerente", insa decizia apartine UNBR.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Multumesc pt raspunsuri.
Luiza, si eu sunt pentru examenul sinteza...
E bine sa stim cum este examenul inainte de cele 60 de zile , tocmai pt ca modul de pregatire este diferit..
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
adi_bucuresti2006 a scris:

Conform art. 147 alin. 1 din Constitutie, aplicabil in aceasta situatie, ,,dispozitiile din legile si ordonantele in vigoare, precum si cele din regulamente, constatate ca fiind neconstitutionale, isi inceteaza efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curtii Constitutionale daca, in acest interval, Parlamentul sau Guvernul, dupa caz, nu pun de acord prevederile neconstitutionale cu dispozitiile Constitutiei. Pe durata acestui termen, dispozitiile constatate ca fiind neconstitutionale sunt suspendate de drept". Examenul de admitere se pare ca se va organiza tot de catre UNBR, dar in cadrul INSTITUTULUI NATIONAL PENTRU PREGATIREA SI PERFECTIONAREA AVOCATILOR (INPPA) conform art. 16 din Proiectul de aprobare a OUG 159/2008 si art. 16 din Proiectul de lege privind organizarea si exercitarea profesiei de avocat.

Pentru detalii in materia noilor proiecte ce privesc profesia de avocat, a se vedea site-ul [ link extern ]

se va reveni la formula din 2009, respectiv sinteza si centre teritoriale, sau grila si examen in locatie unica?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
aacristinaaa a scris:

sa-mi iau si o pusca mai performanta poate mai impusc pe langa iepurasi si mistreti:pleasantry:,

ai grija sa nu te ranesti la vanatoare..nu de alta, dar un platitor de taxa de admitere in minus nu e un lucru bun:stunned:
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
15 – 19 septembrie 2010 Examen de primire în profesie (exclusiv pentru dobândirea calităţii de avocat stagiar)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Observ ca acum e "vid legislativ", dar examenul l-au tinut in aceste conditii:)) In orice caz, ne vom afla in situatia ametitoare a celor care dau azi bacalaureatul, schimbat de 4 ori, ca modalitate de sustinere, in ultimii 5 ani. Scoaterea unui avocat pe niste grile tocite si "imprumutate" de la INM este o idee paguboasa..se va ajunge la accederea in profesie a unora care nu au nicio treaba cu gramatica limbii romane ceea ce e un lucru de neadmis. Locatia unica face ca tot mai putini candidati sa sustina acest examen..sa nu uitam, de ex, la Sibiu..costurile au fost duble decat daca se pastra formula din septembrie. Ref. la accederea in profesie fara examen a doctorilor in drept, de ex, ce au acestia in minus fata de un avocat intrat pe baza de interviu? Eu inteleg ca se vrea o casta avocatura, dar totusi, pastrati macar o idee de bun-simt, d-lor de la UNBR!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
pentru "ochii" unbr pe acest site.."bataille du jeu" acest examen cu locatie unica..este criza economica, d-lor, iesiti din turnul de fildes in randul lumii si luati in considerare ca astfel dublati costurile participantilor la loteria admiterii in avocatura ..