avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate Sil_viu

Activitate Sil_viu

Buna ziua,

Va rog sa imi raspundeti: Daca sunt asociat minoritar, dar nu administrator, pot fi tras la raspundere pentru datoriile firmei? De ce ar trebui sa imi fac griji in cazul in care administratorul nu e de acord sa ii cedez partile mele si ma ameninta ca nu o sa mai onoreze datoriile spre stat sau terti?

Cu multumiri,
Silviu B.

katona ella a scris:

In primul rand, trebuie sa renuntati la functia de administrator, prin demisie notificata societatii si coasociatei si depusa la Registrul Comertului.

In privinta partilor sociale pe care le detineti in societate, aveti 2 posibilitati:
1. retragerea din societate pe cale judecatoreasca, pentru motive temeinice;
2. dizolvarea societatii, prin hotararea Tribunalului, pentru grave neintelegeri intre asociati.

Mare atentie la datoriile neonorate ale societatii, intrucat in calitate de administrator puteti fi tras personal la raspundere pentru aceste datorii in cadrul unui eventual proces de insolventa.

Răspuns la discuția Asociat cu drepturi limitate
Buna din nou,

Imi ce scuze ca nu am fost destul de explicit.

Ideea de baza era aceea de a promova un angajat la statutul de partener prin oferirea acestuia de parti sociale in cadrul firmei (SRL).

Temerea este loialitatea angajatului.

Ideea era aceea de lega statutul de angajat in cadrul societatii cu cel de asociat. In cazul in care persoana respectiva nu mai este interesata sa lucreze in cadrul firmei, atunci odata cu incheirea contractului de angajare sa se piarda drepturile la partile sociale oferite.

Sper ca acum am reusit mai bine sa explic.

Astept cu deosebit interes feed-back asupra posibilitatii si a metodei de realizare a celor mentionate mai sus si care ar putea fi consecintele neplacute.

Cu multumiri anticipate,
Silviu
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o dilema.
Se poate ca un asociat sa aiba drepturile limitate de angajarea in cadrul firmei. Adica partile sociale sa fie redistribuite administratorului daca acesta demisioneaza din cadrul firmei.

Daca se poate, va rog sa imi transmiteti care ar fi procedurile si metodologia aferenta.

Va multumesc anticipat.