avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Activitate Szentkiraly Boda Laszlo

Activitate Szentkiraly Boda Laszlo

Retinitis pigmentosa în ce grad de handicap se încadrează?
Ce beneficii am?
Pot avea permis la acest grad?
Bună seara și la mulți ani!

În blocul nostru etajul 4 apartamentele sunt întotdeuna inundate, iar majoritatea vecinilor nu vor să contribuie la repararea acoperișului și am hotarăt să mansardăm, adică să extindem apartamentele.
Problemele sunt următorele:
1. Un vecin a murit și nu se știe cine va fi mostentorul apartamentului.
2. Un vecin nu este de acord.

Puteți să mă ajutați cu o soluîție?

De fapt acoperisul nu se vinde, se schimbă pentru că acoperisul final tot va fi un bun comun.

Discuție Firma medicala
Dragi prieteni,

O firma cu obiect de activitate servicii medicale poate adauga ca obiect de activitate:
- 4646 comert cu ridicata al produselor farmaceutice

O zi frumoasa :)
Costurile pentru firma din Romania sunt mai mici, firma Germana este mai bine vazuta.

Cu firma din Romania puteti lucra oriunde pe teritoriul UE, la fel si cu firma din Germania, fara nici un aviz. Puteti sa detasati si angajatii max. pentru 2 ani.
Trebuie doar sa completati formularul A1 ca sa ramaneti afiliat sistemului social.

Daca nu prestati servicii si pur si simplu "inchiriati" angajatii trebuie sa procedati cum e descris in raspunsul anterior.
Răspuns la discuția Taierea nucului
Poate cineva sa ma ajute sa sa caut pe alte forumuri ?

Discuție Taierea nucului
In spatele blocului am platat niste nuci in 1992.
Azi au venit cei de la administratia domeniului public si au inceput sa le taie. Primul au reusit de tot, urmatoarele nu au mai reusit pentru ca, am urcat pe pom si nu am lasat.
Precizezi ca cei de la administratia publica nu au avut autorizatie pentru taierea nucilor, dar si asa acestia au chemat politia comunitara, care la randul lor m-au amendat cu 1000 lei, fara sa ceara autorizatia de la ceilalti.

Pana la urma 2 pom am salvat din 3.

Intrebarea mea este unde pot sa fac plangere pentru taierea nucului.
Răspuns la discuția taxe pentru drepturi de autor
:-/ Chiar nu stie nimeni ?
La finante raspunsul a fost: "Nu se poate, sa faca firma".
E o aberatie sa faci firma ca sa-l vinzi "en-detail" drepturile de autor si drepturile conexe.
Daca stie cineva solutia, va rog din suflet sa impartaseasca. Daca nu ma poate ajuta nimeni, o sa fiu nevoit sa citesc toate legislatia. :slap:
Persoana fizica X doreste sa publice o opera literara in format electronic accesibil contra cost. Clientul (cititorul) plateste un drept de imprumut pentru opera litarara care apartine persoanei X.

Persoana X ce taxe trebuie sa plateasca dupa incasari ?

Daca cifra de afaceri depaseste 35.000 ?
Persoana X doreste sa deschida un II cu 4 coduri CAEN din care pentru 3 are pregatire pentru 1 nu.
Persoana X poate sa-si angajeze pe cineva cu 1-2 ore cu pregatirea curespunzatoare pentru aceasta activiate si poate sa fie autorizat si pentru acest cod CAEN ?
Răspuns la discuția Acum imi place acest cantec: