Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mansardare. Bună seara și la mulți ani! În blocul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mansardare. Bună seara și la mulți ani! În blocul nostru etajul 4 apartamentele ...

Bună seara și la mulți ani!

În blocul nostru etajul 4 apartamentele sunt întotdeuna inundate, iar majoritatea vecinilor nu vor să contribuie la repararea acoperișului și am hotarăt să mansardăm, adică să extindem apartamentele.
Problemele sunt următorele:
1. Un vecin a murit și nu se știe cine va fi mostentorul apartamentului.
2. Un vecin nu este de acord.

Puteți să mă ajutați cu o soluîție?

De fapt acoperisul nu se vinde, se schimbă pentru că acoperisul final tot va fi un bun comun.

Este necesar sa convocati adunare generala unde majoritatea proprietarilor vor hotari daca se face sau nu mansardarea
Daca adunarea generala hotaraste mansardarea repartizarea costurilor se va face tuturor proprietarilor functie de cota indiviza si va fi trecuta in lista lunara de intretinere
Cine nu achita risca aplicarea de penalitati si recuperarea debitului in evidenta incluisv prin acttiune in instanta-care implica costuri suplimentare