avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mansardare. Bună seara și la mulți ani! În blocul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mansardare. Bună seara și la mulți ani! În blocul nostru etajul 4 apartamentele ...

Bună seara și la mulți ani!

În blocul nostru etajul 4 apartamentele sunt întotdeuna inundate, iar majoritatea vecinilor nu vor să contribuie la repararea acoperișului și am hotarăt să mansardăm, adică să extindem apartamentele.
Problemele sunt următorele:
1. Un vecin a murit și nu se știe cine va fi mostentorul apartamentului.
2. Un vecin nu este de acord.

Puteți să mă ajutați cu o soluîție?

De fapt acoperisul nu se vinde, se schimbă pentru că acoperisul final tot va fi un bun comun.

Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:24, 6 Ianuarie 2021
Este necesar sa convocati adunare generala unde majoritatea proprietarilor vor hotari daca se face sau nu mansardarea
Daca adunarea generala hotaraste mansardarea repartizarea costurilor se va face tuturor proprietarilor functie de cota indiviza si va fi trecuta in lista lunara de intretinere
Cine nu achita risca aplicarea de penalitati si recuperarea debitului in evidenta incluisv prin acttiune in instanta-care implica costuri suplimentare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inundatie apartament cauzata mansarda vecinului DianaMG DianaMG Buna ziua, Am achizitionat anul trecut un apartament la etajul 3/3. Deasupra apartamentului a fost construita acum 4-5 ani o mansarda. Dupa ... (vezi toată discuția)
construire acoperis bloc bisy83 bisy83 Buna ziua. La noi in bloc s-a mutat un arhitect la etajul 4 care s-a hotarat sa faca acoperis blocului si i-a convins si pe cei de la et 4.Au inceput ... (vezi toată discuția)
Plata acoperis tvictory68 tvictory68 Stau intrun bloc cu acoperis si vrem sa-l reparam, dar nu vor toti vecini sa contribuie cu bani. Cum se poate legal sa-i facem si pe ceilalti locatari sa ... (vezi toată discuția)