avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2014 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters107314

Activitate ContSters107314

demisia are nr de inregistrare,ar exista si martori dar insa nu stiu daca se vor baga deoarece inca lucreaza pt acest patron
doar de la o angajata,fosta colega,am pe tel un mesaj dupa ce ma dat afara fortat ca ii pare rau si ca nu le vine sa creada cum sa puratat angajatorul si ca el a vrut sa dovedeasca si de aceasta data ca e mai sus
deci ce am de facut este sa ii sesizez pe cei de la ITM?si daca ei nu ma vor ajuta sa ma duc in instanta
Sper sa nu va plictisesc cu "scrisoarea" mea,dar sper sa aveti bunavointa sa ma ajutati
Am fost angajata la o firma de telecomunicatii din data de 01.09.2009(in aceasta data mi s-a facut contract de munca,practic incepusem de aproximativ o saptamana dar seful mi-a facut contract de pe 1 ca "din aceasta data ai muncit").
Contractul era stipulat pe perioada nedeterminata,iar programul de lucru de 40ore/sapt si un salariu de 600Ron .In tot acest timp nu stiu daca am plecat de la firma de 2ori cand se termina programul chiar imi notam in agenda cate ore le stateam in plus si erau destule,plus ca lucram si sambata si asa ceva nu era prevazut in contract.
Pe data de 1.10.2009 i-am inmanat sefului meu demisia pe care nu a vrut sa o semneze deoarece vroia sa stau in preaviz,am refacut demisia ca voi sta in preaviz dar nici de aceasta data nu a semnat si mi-a spus sa o refac ca e deacord sa plec,refacand-o....tot nu a semnat-o.
Vazand cum isi bate joc de mine a doua zi m-am dus cu tatal meu si dupa lungi discutii a semnat si a ramas ca pe data de 15.10.09 sa ma duc sa-mi dea restul de bani si decizia in original.
Dar acum a intervenit alta problema,astazi 15.10.09 ramasese sa ma duc sa-mi dea decizia in original si restul de bani(precizez ca de cand am lucrat la acest patron am luat 350ron),dar nu a fost nici o surpriza sa constat ca nu a vrut sa-mi dea mai mult ma luat de mana ma bruscat si ma dat afara din incinta apartamentului( "sediul" firmei este intr-un apartament inchiriat tocmai sa nu dea clientii de ei,pe contractele acestora figurand o alta adresa)
Spuneti-mi va rog legal ce pot face,ca daca ma duc sa-l dau in judecata mai mult ma costa decat imi datoreaza.