avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate camiutza7

Activitate camiutza7

Răspuns la discuția Defaimare de catre angajator
in concluzie nu pot face nimic ....avand in vedere libertatea de exprimare?

Dar in momentul in care faci acuzatii ar trebui sa le probezi cu ceva, sau nu ?
Buna ziua,


Am fost concediata cu suspendarea postului, mi s-a dat preaviz legal pe care nu l-am respectat , am anuntat ca plec , mi s-a desfacut contractul de munca cu art 55 lit b si mi s-a inmanat decizia.

Dupa o saptamana am aflat ca angajatorul spune tuturor ca am furat , ceea ce afecteaza grav imaginea mea, acest lucru fiind total fals.
Precizez ca am fost platita la negru, valoarea ctr de munca era mult mai mica decat ceea ce primeam .

Ce pot face pentru a opri aceste minciuni ?

Va rog un sfat !

Multumesc !
Răspuns la discuția Permis suspendat 90 de zile
Buna ziua! Azi am fost oprita pe E 85 , in satul Spatarul de catre un politist care mi-a cerut actele spunandu-mi ca am fost detectata de ap radar cu o viteza de 110km/h in localitate, dar culmea ...ap radar era in alta localitate ... Costesti. E normal, sau legal?
Drept urmare m-am ales cu carnetul susperndat pe o perioda de 90 zile cu drept la test .
Dar...am fost sfatuita sa fac contestatie cu toate ca am scris pe procesul verbal ca "nu am alte obiectii".
Am inteles ca se depune contestatia in loc din zona unde am fost depistata , respectiv jud Buzau( eu locuind in Bucuresti , permis eliberat in Bucuresti), dar ...nu am vz masina in care era radarul ... nu era inscriptionata ..

Cu ce scuze pot aparea in instanta ?
ce ma sfatuiti ? sa fac contestatie ? sau test pt reducerea suspendarii?
daca fac contestatie ...va trebui sa gasesc un avocat in Buzau care sa stie ce face ... cu legaturi conexe ... banuiesc ...
CE MA SFATUITI?


Multumesc