avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate mariana.bonciu

Activitate mariana.bonciu

Buna ziua,
Imi puteti spune va rog care este data de la care se poate lucra pe o firma divizata(inregistrari de facturi,primire deconturi etc) , adica se ia in considerare data in care s-a emis codul unic de inregistrare (ex 10.11.2009) sau data eliberarii certificatului de inregistrare (ex 25.11.2009)?
Va multumesc!
Va multumesc frumos pentru raspunsurile dumneavoastra!
Dar daca se mai adauga un nou cod CAEN firmei ( comert cu amanuntul) este legal sa tai si factura si sa tii si casa de marcat fiscala?
Răspuns la discuția John Grisham
Ultima carte pe care am citit-o este "Marti cu Morrie" scrisa de Mitch Albom. Sincer mi s-a parut o carte super buna. La inceput nu pot sa zic ca ma tenta titlul foarte mult, insa dupa ce am inceput s-o citesc nu am lasat-o pana nu am terminat-o. Reuseste sa te faca sa te gandesti de doua ori la anumite lucruri, sa incerci sa fii mai bun, sa te bucuri mai mult de viata si de ce nu sa fii mai optimist.
Va recomand cu mare caldura aceasta carte. Merita citita!
Urmatoare carte pe care am de gand s-o citesc este scrisa tot de Mitch Albom, "Cei cinci oameni pe care ii intalnesti in rai" despre care am auzit ca este foarte buna.
Buna ziua,
As dori sa va intreb si eu ceva referitor la bonuri si facturi fiscale. Atunci cand ai o firma micuta, iar obiectul sau de activitate este vanzarea en-gross se poate sa se lucreze atat cu facturi cat si cu casa de marcat?Nu stiu daca este adevarat dar am inteles ca daca tai facturi nu ai voie sa ai si casa de marcat. Este adevarat? Daca da, se poate face ceva in acest sens, adica sa existe si casa de marcat? Trebuie adaugat un nou CAEN firmei pentru a fi posibile ambele variante?
Va multumesc!