Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Divizare societate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Divizare societate

Buna ziua,
Imi puteti spune va rog care este data de la care se poate lucra pe o firma divizata(inregistrari de facturi,primire deconturi etc) , adica se ia in considerare data in care s-a emis codul unic de inregistrare (ex 10.11.2009) sau data eliberarii certificatului de inregistrare (ex 25.11.2009)?
Va multumesc!
mariana.bonciu a scris:
care este data de la care se poate lucra pe o firma divizata(inregistrari de facturi,primire deconturi etc) , adica se ia in considerare data in care s-a emis codul unic de inregistrare (ex 10.11.2009) sau data eliberarii certificatului de inregistrare (ex 25.11.2009)?

Data de la care SC are personalitate juridica deplina si poate face acte de comert este data inregistrarii in RC si a emiterii Codului Unic de Inregistrare (CUI).
Data Certificatului de inregistrare (fiscala, cred ca vreti sa spuneti) este data de la care va luat in evidenta Administratia Finantelor Publice.
Cu stima,