Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Radiere PFA la ANAF
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Radiere PFA la ANAF

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti care sunt pasii pentru radierea de la ANAF a unui PFA cu norma de venit si platitor de TVA.
Mentionez ca anul acesta nu s-a depus nici o declaratie si nu a fost facuta nici o plata.
Care ar fi pasii, ce declaratii treb depuse?
Multumesc
Cerere de incetare a activitatii de PFA
trebuie depusă la Administrația Financiară (Fisc), nu la ORC (Oficiul Registrului Comerțului).

CERERE DE ÎNCETARE A ACTIVITÃȚII INDEPENDENTE

Subsemnatul/a _____________________, domiciliat în orașul / comuna / satul ______________________, str. ____________, nr. _____, bl. _____, sc. ___, et. ____, ap. _____, jud. ______, identificat/ă cu BI / CI, seria ____, nr. ____________, CNP ___________________, eliberat/ă de ____________________ la data de ______________, înregistrat/ă ca PERSOANÃ FIZICÃ AUTORIZATÃ la Oficiul Registrului Comerțului, având numărul de ordine ___/____/____ și codul unic de înregistrare (CUI) ______________, și la Administrația Finanțelor Publice, având codul de înregistrare fiscală (CIF) ______________, solicit încetarea activității independente.

Anexez cererii următoarele documente:
- dovada radierii la O.R.C.
- declarația de înregistrare fiscală, cod 070 (2 ex.)
- certificatul de înregistrare fiscală în original
- certificatul de atestare fiscală
- declarația privind veniturile realizate, cod 200 (2 ex.)

Data
Ștampila
Semnătura

Domnului Director al Administrației Finanțelor Publice a ___________________
legalmgm, utilizator