avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Radiere PFA la ANAF
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Radiere PFA la ANAF

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti care sunt pasii pentru radierea de la ANAF a unui PFA cu norma de venit si platitor de TVA.
Mentionez ca anul acesta nu s-a depus nici o declaratie si nu a fost facuta nici o plata.
Care ar fi pasii, ce declaratii treb depuse?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 21:55, 19 Mai 2014
Cerere de incetare a activitatii de PFA
trebuie depusă la Administrația Financiară (Fisc), nu la ORC (Oficiul Registrului Comerțului).

CERERE DE ÎNCETARE A ACTIVITÃȚII INDEPENDENTE

Subsemnatul/a _____________________, domiciliat în orașul / comuna / satul ______________________, str. ____________, nr. _____, bl. _____, sc. ___, et. ____, ap. _____, jud. ______, identificat/ă cu BI / CI, seria ____, nr. ____________, CNP ___________________, eliberat/ă de ____________________ la data de ______________, înregistrat/ă ca PERSOANÃ FIZICÃ AUTORIZATÃ la Oficiul Registrului Comerțului, având numărul de ordine ___/____/____ și codul unic de înregistrare (CUI) ______________, și la Administrația Finanțelor Publice, având codul de înregistrare fiscală (CIF) ______________, solicit încetarea activității independente.

Anexez cererii următoarele documente:
- dovada radierii la O.R.C.
- declarația de înregistrare fiscală, cod 070 (2 ex.)
- certificatul de înregistrare fiscală în original
- certificatul de atestare fiscală
- declarația privind veniturile realizate, cod 200 (2 ex.)

Data
Ștampila
Semnătura

Domnului Director al Administrației Finanțelor Publice a ___________________
Ultima modificare: Luni, 19 Mai 2014
legalmgm, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere cabinet medical individual - procedura malika malika Ce trebuie facut pentru radierea unui cabinet medical individual? Care sint pasii de urmat si unde anume trebuie sa se adreseze titularul cabinetului, de ... (vezi toată discuția)
Lichidare activitate traducator autorizat irinamariamanoliu irinamariamanoliu Buna ziua, Sunt traducator autorizat de Ministerul Justitiei,am si cod CIF de la ANAF de mai multi ani; am avut activitate cam doi ani , timp in care am ... (vezi toată discuția)
Radiere pfa platitor de tva - depunere decont primul trimestru marius1975_2 marius1975_2 Buna ziua. Sunt un PFA platitor de TVA trimestrial. Am depus la Registrul Comertului cererea de radiere. Cand pot depune decontul de TVA pe primul ... (vezi toată discuția)