Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Radiere cabinet medical individual - procedura
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Radiere cabinet medical individual - procedura

Ce trebuie facut pentru radierea unui cabinet medical individual? Care sint pasii de urmat si unde anume trebuie sa se adreseze titularul cabinetului, de competenta carei institutiieste radierea? Precizez ca cmi ul are datorii si nu a mai facut declaratia de venit de citiva ani. Multumesc.
Dupa verificarea situatiei la AFP se incep demersurile direct la Registrul Comertului pentru desfiintare si radiere.
Trebuie sa mergeti sa anuntati incetarea la Registrul Unic al Cabinetelor Medicale si apoi la ANAF cu Registrul de incasari si plati si Registrul inventar, cu CIF - ul in original si completati o cerere tip. Nu scapati de datorii, de amenda pentru Declaratia 200 ce nu a fost depusa. Amenda nu va scuteste de completarea acestor declaratii si inregistrarea lor.
-radierea de la DSP
-certificat de atestare fiscala
-CIF original
-formular 070- 2 exemplare
gresit pt ca CMI-urile nu sunt inregistrate la Registrul Comertului. Radierea se face la Registrul Unic al Cabinetelor Medicale de la DSP si la ANAF