Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Nelamurire PFA inregistrat la ONRC
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Nelamurire PFA inregistrat la ONRC

Buna ziua,

M-am inregistrat de curand ca PFA la ONRC, am primit acel certificat de inregistrare cu datele aferente, CUI, Nr. de Inregistrare in Registrul Comertului, etc. Nelamurirea mea este legata de inregistrarea fiscala.. din ce am mai citit si m-am informat, am inteles ca ar trebuii sa ma inregistrez fiscal in 30 de zile. Am creat pe site-ul ANAF un cont in Spatiul Virtual Privat, pe care l-am confirmat la ghiseu la ANAF, si din cate am inteles trebuie sa depun Declaratia Unica (Declaratia 220) pentru PFA in Sistem Real. Mai este altceva de facut pentru a fi in regula cu inregistrarea fiscala ca PFA ? In acest caz se mai da si CIF din partea ANAF ? sau in acest caz CUI-ul reprezinta si Codul de Identificare Fiscala ?

Multumesc anticipat pentru un raspuns clarificator a ceea ce am descris.
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns ! Sa inteleg ca este nevoie si in acest caz sa completez declaratia 070 si sa o depun la ANAF pentru inregistrarea fiscala ? pentru ca cei de acolo, biroul de informatii, mi-au zis ca fiind PFA inregistrat la Registrul Comertului nu trebuie sa depun declaratia 070, ca aceasta este doar pentru cei care se inregistreaza direct la ANAF pentru profesii libere.
~ Conținut șters la cerere ~