Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Radiere PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Radiere PFA

Buna ziua,

As dori sa stiu care este procedura pentru radierea PFA-ului, atat cea de la Registrul Comertului cat si cea de la Finante.
Am inteles ca procedura la Reg. Com. este destul de simpla, dar nu stiu ce trebuie facut mai departe la Finante., si anume anunta Reg. Com. la Finante ca s-a radiat PFA-ul sau trebuie depusa vreo declaratie? Si pe urma ce se intampla cu registrele, trebuie predate la Finante sau se asteapta ca Finantele sa vina in control?

Multumesc
Trebuie sa platiti impozitele pe care le datorati si sa primiti de la administratia financiara certificat de atestare fiscala ca nu aveti datorii si apoi cu actele firmei mergeti la reg.com,completati cererea de radiere,platiti taxele.
Dupa radierea de la reg com, este un formular tip care se depune la adm fin insotit de actele de radiere de la reg, apoi vin in control sa verifice actele cam in 30 zile de la depunerea formularului, fac verificarea si sa vada daca mai e sau nu de plata vre-o diferenta de impozit, fac un dosar de control si gata.
george-neagu, moderator
Formularul tip despre care mentiona dl. Neagu mai sus este formularul 070. Acest formular-declaratie de mentiuni se completeaza cu datele dvs, iar la sfarsit exista o rubrica la sectiunea F punctul 2 unde inscrieti efectiv data radierii. Pe langa declaratia 070 trebuie sa mai depuneti o declaratie 220 Declaratie privind venitul estimat care de data aceasta va cuprinde veniturile si cheltuielile efectiv realizate pana la data radierii. Odata cu declaratia 220 puteti depune si declaratia 200 privind veniturile realizate in anul 2011, care va cuprinde aceleasi sume ca si declaratia 220 (oricum va trebui sa depuneti declaratia 200 in mai anul viitor, asa ca puteti sa va scapati de o grija si sa o depuneti odata cu celelalte). Mai trebuie sa prezentati registrul de incasari si plati si registrul inventar, in original si copie, pentru a fi barate si stampilate de organul fiscal. Nu uitati sa depuneti si certificatul de inregistrare in scopuri de TVA, care se depune de regula la Serviciul Registratura al organului fiscal, insotit de o adresa de mana, semnata si stampilata.
Va recomand sa aveti asupra dvs. copiile actelor de radiere eliberate de Registrul Comertului si cartea de identitate.
Aveti posibilitatea de a depune actele personal sau printr-o persoana imputernicita in baza unei procuri notariale.
george_neagu a scris:

Trebuie sa platiti impozitele pe care le datorati si sa primiti de la administratia financiara certificat de atestare fiscala ca nu aveti datorii si apoi cu actele firmei mergeti la reg.com,completati cererea de radiere,platiti taxele.
Dupa radierea de la reg com, este un formular tip care se depune la adm fin insotit de actele de radiere de la reg, apoi vin in control sa verifice actele cam in 30 zile de la depunerea formularului, fac verificarea si sa vada daca mai e sau nu de plata vre-o diferenta de impozit, fac un dosar de control si gata.

Pentru un pfa neplatitor de tva (pe care vreau sa il radiez), care pana in 2011 a fost la norma fixa de venit, imi puteti spune in ce consta controlul facut de finante? Fiind la norma fixa de venit nu am completat nimic in registrul de incasari si plati.

Dan003, utilizator