avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate sorincostel

Activitate sorincostel

va multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru atentia acordata. Pot spune ca mi-ati fost de ajutor. am sa incerc sa inchei un astfel de contract de vanzare cumparare cu drept de abitatie imi prezinta mai multa incredere.
buna ziua! va rog sa ma ajutati intr-o privinta presonala; parinti mei au o casa la tara pe care ar vrea sa mi-o da mie cu clauza de intretinere, pana aici toate bune dar, am si o sora care a primit deja prin contract de vanzare cumparare jumatate din curte si a construit casa pe jumatatea ei, deci ar insemna ca eu sa primesc cealalta jumatate de curte cu conditia mai sus mentionata, pe jumatatea mea este si casa batrineasca, ei locuiesc acolo, si imi dau cu clauza ca sa nu ii pot da afara, pana aici nu ar fi o problema eu nu intentionez asa ceva am apartament si sunt parintii mei. Problema mea este daca fac acest tip de act cat de usor se poate desface si mai ales daca se poate desface de catre sora ? daca sora imi poate "sparge" actul ? ce alt tip de act as putea face? si o alta rugaminte poate in caz de deces al unui parinte celalalt sa imi faca act singur, sa imi lase averea :) Va multumesc anticipat.