avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Activitate raidploiesti

Activitate raidploiesti

Răspuns la discuția Scutire de TVA sau nu
Multumesc mult pentru raspuns.
Nu stiu daca inteleg. Dau un exemplu mai jos:
Cumpar un produs de 1000 de ron de la compania din Romania. Respectiva companie isi adauga tva-ul de 23%, adica eu il cumpar cu 1230 RON.

Apoi cand il vand in strainatate il voi vinde cu 1230RON + un mic adaos al meu, sa spun de 100 ron, adica il voi vinde cu 1330RON.

In aceste conditii daca tva-ul produselor cumulate depaseste intr-o luna obligatoriu valoarea de 5000 de ron (dupa cum ati spus), eu pot cere statului restituirea lui, adica din produsul prezentat mai sus statul imi va restitui cei 23%?
Buna ziua,
Vreau sa export produse stomatologice in Italia. Adica sa le cumpar de la o firma importatoare, SRL din Romania si sa le export in Italia.

Se poate scapa de TVA? adica sa le cumpar fara TVA de la firma importatoare din Romania si sa le distribui firmei din Italia, dar fara ca tva-ul sa imi fie aplicat?
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
Gata, m-am documentat.
Autoritatile din Romania nu sunt in masura sa cerceteze domeniile .com, ci doar pe cele .ro si subdomeniile .com.ro. De domenii .com se ocupa o autoritate internationala. O plangere acolo costa cateva mii de euro si pe langa asta daca nu ai trust international nu ai nicio sansa de castig. Exemplu: Rohnaldinho a castigat cu greu site-ul ronaldinho.com caci tipul ce avea domeniu vindea muzica pe el si nu a putut justifica in niciun fel de ce a ales numele sitului 'Ronahldinho', greu de justificat caci nu se afla prin dictionare.
Asa de greu e un castig de cauza la domenii .com incat nici domenii gen windows + o litera sau un sufix nu a castigat mereu in instanta pentru ca era un cuvant din dictionar iar cei ce-l detineau aveau argumente de ce folosesc ei domeniul acela.
Cat despre pierderi, asta e partea mai interesanta, se pierde doar dreptul de folosire al respectivului domeniu, nu bani, nu despagubiri.
Sponsorul site-ului RaidPloiesti.com, turcul poate justifica numele de domeniu prin legarea de celelalte situri pe care le detine si chiar daca era sub jurisdictia Romaniei acest caz el are astfel de situri pentru multe judete, doar acesta avand un cuvant care "deranjeaza".
Interesant, dar daca eu fac trademark cuvintele anunturi gratuite asta inseamna ca ii pot da in judecata pe toti cei ce au aceste cuvinte in numele domeniului si in site. Ba chiar as putea sa iau si despagubiri? Adica se poate obtine un drept asupra cuvantului raid in domeniul anunturi gratuite? pot cumpara asa ceva?
Cam ciudat ca un site de anunturi gratuite sa fie amenintat ca nu are voie sa foloseasca cuvantul raid, si colac peste pupaza sa nici nu fie cumparat din Romania.

Va multumesc pentru raspunsuri!
:">
Eu am domeniul raidploiesti.com detinut intr-o alta tara decat Romania, tara care nu este in UE.
El vrea sa nu mai folosesc cuvintele: raid, Ploiesti, Prahova
Dar cuvantul raid este in DEX, Prahova si Ploiesti sunt nume de judet/localitate. E posibil ca cineva sa aiba drepturi asupra cuvintelor din DEX?
Ce as putea face?
Eu am o problema cel putin bizara. Detin un site ce foloseste pe prima pagina cuvinte gen: Raid Ploiesti, Raid Prahova, Raid Anunturi. De curand am primit un mesaj de la directorul unui ziar local ca nu am dreptul sa folosesc cuvantul Raid. Eu foloseam aceste cuvinte intr-un tabel numit Cautari Frecvente (cum are fiecare site tag clouds). Ce sanse sunt sa am probleme cu utilizarea cuvintelor acestea intr-o pagina? Trebuie sa am drept de autor sa le folosesc?

El spune asa: "Raid este o marca inregistrata pe mai multe
domenii de activitate.In consecinta daca doriti sa ne pricopsiti in aceste
vremuri va rugam sa continuati.
"