avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate badguygoodguy

Activitate badguygoodguy

Discuție Pensii militare
Am tot auzit la TV ca reduc pensiile la militari , se zvonea chiar mai in gluma sau mai in serios, ca un fost colonel va castiga 3 milioane, si alte zvonuri din astea.

Am vazut multe cifre, si aiureli pe la TV, dar as dori sa stiu daca exista vreun proiect de lege, sau ceva clar despre asta.

Undeva unde sa ma pot uita pe net, si sa vad clar ca uite cineva care a lucrat 20 sau 40 de ani in armata va lua atata pensie.
Răspuns la discuția TEST POLIGRAF
Adica nu pot sa-l fac decat la politie, nu ?
Nu sunt firme autorizate sa faca acest lucru?
Nu pot sa ma duc la ei cu 10 intrebari pe care sa mi le puna,etc?

Intreb si eu pt. ca m-am zapacit mai mult de cap dupa ce am vazut faza cu Lazarus care si-a dus fosta iubita la testul poligraf,etc. Aia care a lesinat pe acolo :|
Răspuns la discuția TEST POLIGRAF
Intreb si eu ceva sa nu mai deschid alt topic.

Doar din curiozitate. Nu cumva exista firme pt. testari poligrafice? Cineva nu poate face o testare, si sa puna testul la dosar doar daca ii convine rezultatul?

Zic asta pt. ca cei de la OTV au facut niste testari poligrafice, si nu s-au dus la politie, ce la ceva laborator privat...
Eu ziceam doar cum se practica in alte tari din UE. Poate acolo exista prevedere legala in acest sens... adica poti sa-i spui la cineva legal "da-mi atata si imi retrag acuzatia"
wlad a scris:

Edit ca am uitat data trecuta :)) , @ badguy---- nici un contract nu se poate semna in lipsa titularului dreptului de a semna, este lovit de nulitate un act juridic care pentru a exista are nevoie de o semantura olografa.
In cazul comertului electronic , in care se aplica principiul consensualitatii actului juridic civil regulile sunt clare , inclusiv comenzile online sunt facute totusi printr-un inscris ( chiar si mailul este considerat inscris ) , la acel telefon putea fi oricine care cunostea CNP-ul babutiei , ba mai mult daca babuta declara in instanta ca a fost sunata fapta de fals si uz de fals ramane , mai ales ca nu se stie ce discernamant are babuta :)


Inteleg, eu ma bazam pe faptul ca el totusi a sunat pe cineva, doriand sa onoreze o comanda 'on-line, telefonica' dar a fost fraierit.

Si da, daca nu va fi chemat si nepotul bunicutei in istanta, va trebuie sa-l cheme marcu ,ar fi o idee buna... eu chiar asta i-am sugerat.
E doar ceva psihiologic: una e sa apara doar el ca vinovat, si alta e sa apara un vinovat mai mare, care i-a fraierit pe restul ... si oricum in fata judecatorului ar trebui sa faca pe victima nu pe infractorul.
Si da parchetul poate face sau nu recurs, depinde daca le convine sau nu sentinta. Dar daca vor fi f. multe parti vinovate, vor alege cel mai probabil pe cel mai vinovat, iar restul vor primi amenzi administrative,etc. E ceva normal, nu? Dai la cel mai vinovat pedeapsa ceea mai mare, iar la cei mai putini vinovati pedepse mai mici.

Cunosc cazuri cand cineva a facut fals in acte pt. a lua credite la banca pt. o anumita persoana, care a inselat cam 15 persoana sa ia credit pt. ei (ii angaja si ii ruga sa le faca credit). persoana ceea mai vinovata, are dosar penal, prietena mea care a fost pacalita sa faca falsuri in declaratii nu a primit nici macar o amenda de la judecator...

El ar trebui sa colaboreze cu politia, pt. prinderea vinovatului mai mare decat el, asta l-ar ajuta.

Parere doar persoanala. Oricum si acei judecatori sunt si ei oameni, si nu dau sentinte doar din burta. Poate prinde un judecator mai bun intelept ca daca prinde unul capos, a pus-o...dar poate face recurs...


As dori sa cumpar de la tatal meu un teren agricol ,aflat in ceva sat, de 1.5 hectare. As dori sa stiu cam cati bani as avea nevoie inainte sa intru pe usa unui notar. Mi s-a zis ca as ajunge undeva pe la 3000 RONI / hectar, ceea ce mi se pare o suma exagerata... din moment ce terenurile in aceea zona se vand doar cu 3000-5000 RONI ...
vorbesc aici de toate taxele, pt. contract vanzare-cumparare, pt. intabulare, cat las pt. taxa de timbru , cat las la notar, cat las la primarie,etc.
HEY , PE MINE NU MA BAGA NIMENI IN SEAMA?!

AM INTREBAT: Daca a acceptat o comanda prin telefon , nu se considera comert electronic? Daca eu cumpar de pe orange.ro un telefon mobil cu un credit card furat, ii baga pe aia de la Orange la fals si uz de fals?! Sau daca comand la telefon o pizza in numele lui vecinu ... culmea tot pentru vecinu :)

De ce nu poate merge la judecator si sa zica : Am acceptat o comanda telefonica, cred ca s-ar schimba incadrarea, ar suna mult mai bine "am acceptat comanda telefonica" in loc de "am acceptat pe ala sa se legitimeze cu buletinul lui bunicasa"....

Nu trebuia sa platiti aia 1000 RONI , asta inseamna recunoasterea vinei.
Trebuia sa va considerati nevinovat, dvs. doar ati acceptat o comanda electronica/telefonica.

Si mda, aia de la parchet s-ar putea lega ca ati luat comision,etc, sa va bage frumusel si la uz de fals, inselaciune,etc... acuma depinde si de unde sunteti. Daca sunteti dintr-un orasel mic, poate acei procurori nu au atata experienta.

Dar eu zic sa incercati sa pledati nevinovat, "eu doar am acceptat o comanda telefonica", atata tot, daca mergeti cu "vai domn judecator asa de rau imi pare, eu nu am cazier, nu am nimic" , atunci va dati singur de gol ca sunteti vinovat ...

Apropo, judecatorul (daca se ajunge pana acolo) poate da orice sentinta vrea el , poate zice si ca esti nevinovat, dar daca mergi la el cu "wai ce rau imi pare ca am incalcat legea" , atunci sigur nu se va risca sa te lasa 'nesactionat'.

Apropo dosarul ala va trece pe la parchet, politie, judecatorie, tribunal, curte de apel , inalta curte de casatie si justitie, poti protesta si la curtea europeana,etc ...
Orice instanta de aici te poate considera complet nevinovat.
Doar ca sfat nu merge ca un bou in fata judecatorului cu capul plecat, si facand pe vinovatul. In cel mai rau caz, ai fost naiv acceptand o comanda telefonica. La urma urmei tu ai fost cel fraierit, tu ai fost cel care a avut probleme din cauza idiotului ala. (ca altfel nu il pot numi). Aveti camere video prin magazine? Baba asa a zis ca nepotul ei s-a dus cu buletinul ei? Dar la telefon cine a raspuns? Nu tot ea cumva, ca batranii astia isi schimba amintirile mai ceva ca eu ciorapii.


In cazul in care ajungeti la judecator, chemati si pe baba, si pe nepotusau in judecata. Chiar merita! Aceea baba si-ar fi putut trage reclamatia, dar a lasat ca dosarul sa tot mearga,etc. Putea zice ca "bai nepotu mi-a furat buletinu".
Culmea ar fi ca nepotul, baba sa scape asa frumos, si tu cu cazier...

Insa nu faceti pe TAPUL ISPASITOR, mai ales ca nu aveti absolut nici o vina!

Si nu te lasa in mana celor de la politie/parchet, lupta pt. drepturile tale. Multi dintre ei vor doar sa le-o traga una buna celor ca tine, ca ei sa primeasca prime, sporuri, salarii de merit, avansari,etc. De aia vor baga tot ce le trece prin cap, chiar si inselaciune ca ai profit de ceva comision, orice.


Răspuns la discuția agresaj in bar
Poi , ai putea primi o amenda administrativa, si ala te poate da in judecata si sa-ti ceara cateva mii de euro in instanta.

Depinde ce i-ai facut, si ce il duce capul
Răspuns la discuția fals in acte la banci
saria a scris:

pai a scos 4000 de lei nu e suma mare, dar a ramas in urma cu plata cred vreo 6 luni, nu are antecedente, decat chestii facute in tinerete, nu mare lucru, si nu a mai facut la alte banci asa ceva, dar in schimb are datorii la alte banci.



Scuza-ma, dar ai putea dezvolta subiectul ?
Ce a falsificat prietenul tau ? A trecut ca are venituri de 3000 lei , si el defapt facea doar 2000 lei , insa cu o luna inainte a facut 3000, sau a falsificat un buletin de identitate si a scos credit pe persoana respectiva, sau ce a falsificat?!
Scuze pt. interventie dar problema cu cei care intra pe acest site este ca zic adevarul doar pe jumatate. Insa adevarul zis pe jumatete e mai rau ca o minciuna...

Apropo sa zicem ca a "falsificat" faptul ca mai are credite si la alte banci. Se poate scuze "am uitat ca am credite si la alte banci, credeam ca am terminat cu ele, de aia nu le-am mai si platit" ?!
Mda, cat se mai fura in Romania ca si pe acest site mai exista inca X topicuri cu furt din supermarketuri :)

Intr-o seara m-am dus la magazinul de cartier si babele de acolo l-au prins pe unul furand. Si ala a zis "va rog frumos, nu ma dati la politie, uitati aici 3 milioane vechi". Babele au luat repede cele 3 milioane si asa de fericite erau :)

Prin Ungaria se mai practica ceva similar... furai ceva, si daca te prindea plateai de 10 ori suma obiectului furat si te lasau in pace:)

In concluzie: Furati inainte sa ajungeti cu buzunarul gol, sa aveti de unde acoperi in caz ca sunteti prinsi, altfel mergeti "la risc" :)

PS: Dupa blocurile gri suntem noi :)