avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2009 soluții astăzi
Forum Activitate carlah

Activitate carlah

Răspuns la discuția cerere salarii compensatorii
Mda..acolo sunt precizate salariile compensatorii in cazul concedierilor colective...ceea ce nu este si cazul meu, precum si salariile compensatorii primite de cei din sectorul public..:( sper sa gasesc undeva si reglementarea pana la momentul cu pricina (intocmirea notificarii pentru salariile compensatorii).
Multumesc pentru timpul acordat si poate mai auziti de vreo reglementare care prevede valoarea care se ia pentru calculul salariilor compensatorii;)
Sa aveti un week-end cat mai frumos!
Răspuns la discuția cerere salarii compensatorii
Multumesc mult pentru informatiile oferite; o rugaminte: imi poti oferi si o baza legala potrivit careia salarile compensatorii se calculeaza la valoarea salariului brut? eu am recitit CCM la nivel de la ramura de comert pt anul 2010 insa nu am gasit aceasta specificare
Răspuns la discuția cerere salarii compensatorii
Au vreo legatura salariile compensatorii despre care am discutat cu recentul proiect de lege adoptat cu privire la reducerea salariilor, pensiilor, etc...am auzit si ceva legat de anularea sau neacordarea salariilor compensatorii...sau se refera doar la sistemul public?

Răspuns la discuția cerere salarii compensatorii
A...si inca o intrebare: semnez sau nu decizia de concediere? am inteles ca si aceasta ar avea doar valoare informativa..insa exista unele contradictii pe tema aceasta!
Răspuns la discuția cerere salarii compensatorii
Multumesc pentru sfat!asa o sa fac.

Mai am o nelamurire: contravaloarea salariilor se refera la salariul brut sau net?
Buna ziua,

Am si eu o rugaminte in a ma sfatui cum sa procedez pentru primirea salariilor compensatorii ce mi se cuvin odata cu incheierea CIM cu art.65 (1) Codul Muncii.

Eu sunt in preaviz luna aceasta si incepand cu 01.07.2010 urmeaza sa mi se desfaca CIM cu art mentionat mai sus; stiu din cele studiate de mine ca am dreptul la 2 salarii compensatorii potrivit art.76 (1) CCM la nivel de ramura de comert; cert este ca nimeni nu a primit aceste salarii la plecare, desii tuturor le-a fost incetat CIM in aceleasi conditii. Au primit doar decizia, adeverinta pentru somaj, cartea de munca si bineinteles li s-a platit perioada de preaviz. Daca fac cerere pentru plata salariilor compensatorii inainte de a primi actele de la Buc risc sa nu le mai primesc nici pe acestea; m-am gandit sa fac cererea ulterior primirii documentelor necesare pentru inscrierea in evidenta AJOFM (aprox primele 2-3 saptamani din luna iulie), insa ar fi problema cu nr de inregistrare...daca trimit cererea prin curierat rapid, cu confirmare de primire si cu mentiunea pe colet a actului ce il contine, este suficient? alta modalitate prin care pot obtine nr de inregistrare sau sa am dovada ca am trimis cererea la ei chiar nu imi trece prin minte..si posibilitatea ca eu sa ajung la Buc pt a mi se semna cererea este nula!

Va rog tare mult sa ma sfatuiti ce as putea face!

Multumesc

Buna,

ma intereseaza si pe mine unde a-ti gasit aceasta informatie:

"Aceasta cifra de afaceri nu are legatura cu evidenta contabila in partida simpla sau in partida dubla, aceasta fiind determinata ca o suma aritmetica anuala, formata din:

 valoarea totala a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii taxabile; daca nu ar fi desfasurate de o mica intreprindere

 valoarea totala a operatiunile scutite cu drept de deducere;

 valoarea totala a operatiunilor scutite fara drept de deducere,

Aceasta cifra de afaceri se determina in baza evidentei fiscale care trebuie organizata de fiecare persoana impozabila. "

Stiam ca intreprinderile individuale cu norma de venit nu sunt obligate la organizarea contab in partida simpla, insa nu stiu unde pot gasi reglementarea cu privire la stabilirea CA; imi puteti oferi o baza legala?

Multumesc
Răspuns la discuția salarii compensatorii
Totusi nu m-am elucidat complet :"> am inteles partea cu plata concediului de odihna neefectuat, insa din art 65 C. Muncii nu reiese ca se plateste integral sau ca macar se plateste perioada de preaviz.

Art. 65. - (1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.

(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa." (O.U.G. nr. 55/2006)

Scuze :( sper sa ma lamureasca cineva cu privire plata preavizului

am gasit numai obligativitatea de acordare a preavizului in art73 C.Muncii
Răspuns la discuția salarii compensatorii
Sa inteleg ca desii s-ar fi prelungit printr-o minune, totusi ar fi vorba de un singur salar, nu de doua? Deci CCM la nivel de ramura nu ma ajuta cu nimik.

Daca in CIM precizeaza ca preavizul este de 20 de zile lucratoare, poate sa nu mi-l dea? adik poate sa nu imi platesca perioada respectiva?

Atunci potrivit art 78, alin 1 CCMUN primesc "o compensatie de cel puţin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi"; dar intrebarea mea este atunci: drepturile salariale cuvenite la zi cuprind perioada de preaviz platita la intreaga valoare (sau numai la 4 ore de activitate) plus concediul de odihna neefectuat pentru anul in curs, nu? imi poti da o baza legala pentru aceasta ultima afirmatie?cineva a spus asta pe undeva pe forum dar vreau sa fiu sigura ca exista un temei legal.

Multumesc mult de tot


Buna ziua,

Am citit pe forum topicurile cu referire la salariile compensatorii si din cate am inteles, daca societatea are activitate de comert trebuie sa primesti 2 salarii compensatorii.

Precizez ca unitatea are codul CAEN 4690 si 5210 " Comert su ridicata nespecializat"; in acest caz se aplica prevederea cu 2 salarii compensatorii? in baza carei legi? e vorba de salariu mediu brut pe unitate? nu stiu daca unitatea are contract colectiv de munca, desii are peste 21 de salariati, eu nu l-am vazut...

Multumesc pentru atentia acordata