avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1385 soluții astăzi
Forum Activitate vatcalex

Activitate vatcalex

Răspuns la discuția Vecinul si cainele lui
mariiky a scris:

Doamna , problema e simpla , in situatia in care un cetatean va deranjaza, in situatia de fata un vecin , ati stat de vorba cu dumnealui si nu vrea sa inteleaga de vorba buna, sunati la Nr. de telefon 112 . o sa raspunda un dispecerat , spuneti cine sinteti , unde locuiti si ca doriti cu politia ,va face legatura si imediat ,un echipaj de politie va veni la fata locului si ii va da amenda pe Legea 61 pentru tulburarea si deranjarea ordinii publice. Mai e ceva luati legatura cu politistul de proximitate de la sectia de politie de care apartine pentru ca ii intra in atributiuni, o sa vedeti ce repede se rezolva, fara sa va m-ai certati cu el.

Cu tot respectul fata de raspunsul dvs. - o problema asemantoare am si eu in bloc iar raspunsul politistului de proximitate a fost ca a vorbit cu doamna ce detine in proprietate cateaua ce isi face (ambele) nevoile la usa mea (si pe usa) si imi recomanda sa sun la 112 cand se mai repeta... si dava aveti dvs. placere de a suna la 112 si anunta o problema de genul asta veti primi un raspuns clasic, sa spunem asa, nu reprezinta problema de urgenta si daca insistati operatoarea respectiva, se mai si supara, iar cand da va a 2 oara legatura la sectia de politi respectivul de raspunde mi-a pus in vedere, im mod repetat, "NU REPREZINTA PROBLEMA DE URGENTA APELUL DVS", "daca se deplaseaza echipajul si constat ca nu a fost apel de urgenta voi primi amenda de la 500 lei la 1.000 lei pentru ca am abuzat de Serviciul Unic de Urgenta 112 conform Ordonantei de Urgenta nr. 34 din 19.03.2008"
Am o problema in blocul in care locuiesc 2 vecini si-au amplasat la iesirea secundara din spatele blocului 2 cotete de caini in scara blocului, cum apartamentul meu e situat la etajul 1 sunt deranjat de acestia, am scris politiei comunitare sector 2 si la pompieri pentru ca aceste cotete sunt langa cofretele de electricitate, si am primit rapsuns ca amplasarea e ilegala... si ca asociatia a fost somata.
Am trimis aceasta plangere/sesizare, referitoare la aceste cotete si caini, Firmei de Administratie si Presedintei asociatiei... fara raspuns... dar ca urmare au intocmit o lista cu semnaturi cu persoanele care sunt deacord cau amplasarea acestor cotete acolo... o lista in car emajoritatea au fost deacord.
Asociatia nu face nimic caini sunt tot acolo cu cotete cu tot si deranjul e acelasi
Intrebarea e ce e de facut?
Actionarea in instanta?