Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Amplasare cotete de caini in intrarea secundara a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Amplasare cotete de caini in intrarea secundara a blocului

Am o problema in blocul in care locuiesc 2 vecini si-au amplasat la iesirea secundara din spatele blocului 2 cotete de caini in scara blocului, cum apartamentul meu e situat la etajul 1 sunt deranjat de acestia, am scris politiei comunitare sector 2 si la pompieri pentru ca aceste cotete sunt langa cofretele de electricitate, si am primit rapsuns ca amplasarea e ilegala... si ca asociatia a fost somata.
Am trimis aceasta plangere/sesizare, referitoare la aceste cotete si caini, Firmei de Administratie si Presedintei asociatiei... fara raspuns... dar ca urmare au intocmit o lista cu semnaturi cu persoanele care sunt deacord cau amplasarea acestor cotete acolo... o lista in car emajoritatea au fost deacord.
Asociatia nu face nimic caini sunt tot acolo cu cotete cu tot si deranjul e acelasi
Intrebarea e ce e de facut?
Actionarea in instanta?
in primul rand luati o hotarare in adunarea generala a asociatiei si impuneti-va punctul de vedere...fara cotete de caini, numai dupa aceea incercati in instanta(in primul rand asociatia care nu ia masuri si doar apoi persoanele cu cainii ;)
Exista politia animalelor care opereaza in astfel de situatii.
Sesizati oficial politistul de proximitate,care are obligatia sa dispuna masurile necesare restabilirii ordinii de drept.
Propuneti asociatiei schimbarea locului cotetelor de sub balconul Dv. in alta parte a blocului, eventual sub balcoanele celor care au fost de acord.
Cu această situație mă confrunt și eu.Am mutat acel coteț de nu știu cate ori.
Iarăși apare.In spatele blocului nostru prin vecinătatea altor blocuri s-a format o
curte interioară.In blocul vecin la parter există un proprietar care a luat aprobare
de la asociația lui să crească pisici(are douăzeci)In scara alăturată un altul
iubitor de animale strange caini pe care ii așează in diverse cutii(in spațiu verde)
Cel ce vinde ziare este și el iubitor de caini are și el doi(ii țin de cald.)
Am vecine iubitoare de animale și aruncă mancare de la bucătării .Au un program stabilit de a trece să le lase mancare etc.
Asociația noastră nu-i dorește.Nu avem ce să facem.Dacă sunt chemați cei ce
se ocupă de această problemă cineva anunță,dispar pentru cateva zile ca după
aceea să apară mai mulți.
Am incercat să avem discuții cu aceștia,să-i i-a acasă la danșii să nu mai aducă
alții.Ne lovim de un perete.Sunt iubitori de animale.Și pentru că sunt vecinii
noștrii și nu ne dorim dușmani ne gandim la soluții.Deocamdată să putem discuta.Poate cineva a avut mai mult succes cu o altă soluție.
Acum cativa ani au fost chemați hingherii,am aflat că aceștia au anunțat și
contra unei sume de bani nu i-au luat.

Mariana Apostol a scris:

Am incercat să avem discuții cu aceștia,să-i i-a acasă la danșii să nu mai aducă
alții.Ne lovim de un perete.Sunt iubitori de animale.Și pentru că sunt vecinii
noștrii și nu ne dorim dușmani ne gandim la soluții

Totusi acesti "iubitori de animale" uita ca in primul rand trebuie sa fie iubitori de oameni locuind la bloc si nu la casa!#-o