avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1903 soluții astăzi
Forum Activitate Victor-Sabin

Activitate Victor-Sabin

Răspuns la discuția Desfiintare post!
multumesc din suflet pentru sfaturi....o sa le pun in practica astazi si o sa va informez vis-a-vis de evolutia situatiei!
Buna seara!
Imi cer scuze de ora tarzie a postului dar sunt un car de nervi si dupa ce am cautat o gramada pe net am decis sa postez in speranta ca primesc un raspuns concret!
Lucrez intr-un call center unde am fost operator part time 6h/zi cu contract individual de munca si fisa postului semnata. Dupa o perioada am fost promovat ca team leader am trecut la 8h/zi si am semnat un act aditional la cim cu marire salariu si ore de lucrul. Fisa postului nu este semnata pentru functia de team leader, insa a ramas semnata evident cea pt postul de operator telefonic. Acum mi-au propus sa trec din nou la telefoane cu semnare de act aditional nou etc. Problema este ca judeca in baza unor performante pe care mi le cer si eu nu am semnat asa ceva. In actul aditional scrie conform cu fisa postului dar aceasta nu e semnata (am refuzat sa o semnez tocmai pt ca avea aceste target-uri). Dupa 6 luni s-au trezit sa-mi propuna aceasta varianta! In fata faptului implinit daca eu nu vreau sa trec la telefon mi-au zis ca desfinteaza postul de responsabil departament cum sunt incadrat! Bine inteles ca in locul meu doresc sa puna alta persoana...asta nu ar fi o problema ca pot sa o incadreze pe alt post!
Este valida "afacearea" asta cu desfintarea postului? Ce se intampla daca primesc preavizul de 15 zile (asa e prevazut in CIM) si actionez in instanta angajatorul? Pana la urma desfinteaza presupun legal postul dar "mascat" o alta persoana este numita intr-o functie cu numele "x" dar cu aceleasi atributii ca si ale mele! Desfintarea unui post nu trebuie sa aiba oarescare justificare??? Are vreo greutate faptul ca lucrez fara sa am semnata fisa postului pentru functia ocupata in prezent? Problema principala a trecerii la telefon este salariul de baza care este de 3 ori mai mic decat cel in functia actuala si as dori sa stiu daca in varianta somajului tinand cont ca aici sunt de 18 luni si am o vechime totala de pana in 5 ani se tine cont de ultimele luni de contributie sau se tine cont de tot ce am "varsat" la cas pana acum?
Sper sa ma lamuriti si pe mine pentru ca vreau sa stiu cum pun problema sa fiu cat mai bine pregatit din punct de vedere tehnic!

Multumesc anticipat!