avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate maria.oana

Activitate maria.oana

Din cauza unei stuatii insuportabile as dori sa divortez de sotul meu. Nu ne mai intelegem decat in privinta fetitei ( care are acum 8 luni si jumatate). As dori sa stiu daca este posibil ca eu sa nu primesc custodia fetitei. Mai multe detalii despre situatia actuala:
- intre mine si sotul meu nu exista relatii intime
- nu detin casa in bucuresti, nici el nu detine (apartamentul in care stam este in proprietatea mamei lui dar dupa moartea tatalui nu s-a facut succesiunea deci cu siguranta si el are dreptul la o parte din acest apartament )
- as putea inchiria totusi pe termen mai mare un apartament (1-2 ani) pentru a rezolva problema locativa
- nu reusesc sa ajung la o intelegere cu sotul meu in privinta schimbarii situatiei actuale, toate discutiile pe aceasta tema se termina cu certuri chiar amenintari cu violenta sau sechestrul fetitei in cazul in care as indrazni sa iau copilul de langa el in orice mod
- ca venit, am indemnizatia de crestere a copilului de 800 ron
- sotul are 600 ron salariu in mana iar pe cartea de munca are trecut salariu minim pe economie
In cazul in care as dori sa plec pentru o perioada la parintii mei, in provincie, fara acorul lui si sa iau bineinteles si copilul, poate sa ma acuze de parasire de domiciliu?
In incheiere as dori sa mai stiu estimativ cat m-ar costa acest divort in conditiile in care nu cunosc niciun avocat si nici nu mi s-a recomandat cineva anume de catre prieteni.
Va multumesc anticipat.