avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate UltraMaster

Activitate UltraMaster

Răspuns la discuția Violarea intimitatii
Nu sunt femeie.
Sunt barbat.
Nu sunt filmat in ipostaze indecente.

1. A fost autoinregistrare. N-a existat o alta persoana care sa ma filmeze.

2. Am locuit in acelasi apartament cu persoana respectiva in camere diferite. Probabil dormeam in momentul in care s-a petrecut fapta.
Telefonul meu este proprietate personala si protejat prin parola. Datele au fost extrase prin scoaterea si introducerea cardului in alt mediu de acces pentru a ocoli protectia. apoi cardul a fost introduls in telefonul meu ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic. Mai mult NU am dat si nu voi da vreodata acordul meu cuiva pentru a-mi accesa telefonul.
3. Persoana respectiva s-a deplasat in alta locatie si a pus la dispozitia altor persoane mai sus numite complici toate datele sustrase de la mine. Martorii fac parte din cercul de persoane care au luat parte la aceasta intalnire si au decis ulterior sa spuna adevarul. Apoi, persoana respectiva impreuna cu cateva persoane din cele mentionate mai sus au facut publice o parte din aceste date.

Voiam sa clarific aceste lucruri intrucat din postul de mai sus reiese oarecum ca
totul s-ar fi petrecut cu acordul meu. Total eronat. Aveam protectie pe telefon. Datele au fost accesate fara acordul meu. Au fost facute publice. Si acum cativa din cei implicati vor sa nu mai ia parte la acest lucru spunand adevarul.

Voi lua legatura cu un avocat profesionist pentru a stabili pasii care trebuie urmati.

Va multumesc pentru raspunsuri,

UltraMaster
Răspuns la discuția Violarea intimitatii
Totusi, sunt 2 GB de date cu caracter personal care pot fi folosite impotriva mea. Trebuie sa existe o modalitate prin care sa pot rezolva aceasta problema. Mentionez ca unii martori fac parte din categoria complicilor, ulterior hotarand sa spuna adevarul. Va rog mult spuneti-mi ce pot face in ultima instanta.

Multumesc
Buna seara,

Recent mi-a fost violata intimitatea prin furtul de pe cardul telefonului a unor date cu caracter personal. Ulterior a fost postat pe Youtube un filmulet in care apar eu in incinta locuintei personale, doar in pantaloni scurti. Filmuletul se afla pe cardul telefonului si nu fusese aratat nimanui, nemaifiind stocat altundeva. Apoi s-a facut publicitate filmuletului prin trimiterea mass a link-ului catre acesta pe Yahoo Messenger. Mentionez ca nu mi s-a furat telefonul. De asemenea cunosc persoana care a sustras datele si complicii acesteia. In continuare doresc sa iau masuri legale in aceasta privinta.
Va rog sa ma sfatuiti si sa imi spuneti, de asemenea, care sunt pasii legali care trebuie urmati, care este sanctiunea care poate fi aplicata atat pentru persoana care mi-a sustras datele cat si pentru complicii acesteia in conditiile in care pot aduce martori care sa ateste ca vinovata este persoana respectiva.

Va multumesc anticipat,

UltraMaster