avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Activitate campuscodi

Activitate campuscodi

Buna,

Am nevoie de o clarificare in legatura cu obligativitatea platillor CASS (chiar si CAS). Am incercat sa caut online, dar sunt asa de multe bloguri cu informatii diferite incat este greu sa-ti dai seama ce este autentic si ce nu.

Mama mea si-a dat demisia de la jobul ei in Octombrie 2016. Pana in prezent nu a avut alt servici, deci a avut zero venituri din orice fel de activitate (i-au platit copii intretinerea doar ca sa stea sa aiba grija de nepotei).

Recent o vecina i-a bagat in cap ca ar fi fost obligata sa plateasca CAS si CASS chiar daca nu a lucrat in 2017, iar pentru ca daca nu a depus o declaratie nr. XXX la ANAF la inceputul lui 2017, ANAF ii va bloca in curand conturile bancare si sa o oblige la plata CAS si CASS datorat pe 2017.

Din ce stiam eu, persoanele fara loc de munca, cu zero venituri nu au obligativitatea platii CAS si CASS cu bani adusi de acasa pana cand nu isi gasesc alt loc de munca sau obtin venituri impozabile (oricare ar fi ele). Precizez ca nu a cerut sa beneficieze de ajutor de somaj in aceasta perioada.

Va rog, daca se poate o clarificare. Are mama mea vro obligativitate catre statul roman pentru CAS/CASS pentru anul 2017, chiar daca nu a muncit. Este statul nostru chiar asa de ridicol incat sa taxeze o persoana fara venituri? Eu credeam ca automat nu mai ai statut de asigurat in asemenea situatii, iar daca ai nevoie de servicii medicale urgente trebuie sa platesti din urma cateva luni?

Multumesc!
Răspuns la discuția ONG - situatie complicata
Multumesc pentru raspuns. In 2009, dupa ce am plecat eu, cred ca au renuntat si ei dupa. Nu cred ca au incheiat anul contabil pentru 2009, deci nu. Iar de activitati ilegale ma indoiesc. Erau doar niste copii care vroiau sa practice un sport si sa primeasca donatii.

Eu as putea sa raportez asociatia la tribunal sau la ANAF si sa le spun ca nu mai au activitate. Poate un organ al statului sa le retraga CIF-ul si sa-i iradieze?

Parca imi stau in coaste avand numele meu atasat pe actele lor.
Buna ziua,

Am nevoie de ajutor sa descalcesc o situatie mai complicata.
La inceputul lui 2009 am ajutat niste prieteni mai tineri sa infiinteze un ONG pentru un club sportiv. Prin actul constitutiv, eu am fost ales presedintele ONG-ului. Imediat dupa ce s-a format ONG-ul, am tinut un AGA si s-a ales alt presedinte, ca sa-mi pot vedea si eu de viata in continuare si sa-si vada copii de clubul lor sportiv cum cred ei de cuviinta.
Clubul si-a incetat activitatea in 2009, fara sa-si inchida nici un an contabil de atunci pana acum.
Procesul verbal incheiat la acel AGA nu a fost niciodata depus la judecatorie (noul presedinte nu a stiut ca trebuie sa faca asta), deci tehnic eu inca mai sunt presedintele asociatiei.
Stampila a fost predata noului presedinte.
Clubul nu a facut nici un fel de operatii economice in afara de niste cheltuieli de 500-600, ba chiar au intrat bani in el, care nici pana acum nu au fost cheltuiti. Dupa 7 ani mai sunt 1300 in cont.
Astazi am fost sunat de banca sa ma intrebe daca vreau sa inchid contul bancar atasat asociatiei.

Am nevoie de un sfat in legatura cu ce sa fac.
Actele de infiintare, impreuna cu statut sunt inca la mine. Deci presupun ca pot face alta stampila, sa ma duc sa inchid contul la banca si apoi sa solicit la judecatorie dizolvarea asociatiei pe baza acestor 2 cauze din OG/2000:

c) imposibilitatea constituirii adunarii generale sau a consiliului director in conformitate cu statutul asociatiei, daca aceasta situatie dureaza mai mult de un an de la data la care, potrivit statutului, adunarea generala sau, dupa caz, consiliul director trebuia sa se constituie;
d) reducerea numarului de asociati sub limita fixata de lege, daca acesta nu a fost complinit timp de 3 luni.

Intrebarea este daca va intreba cineva despre acei ani contabili neinchisi. Va exista vreo problema? Pentru ca nu prea ma impac bine cu idea de a avea vreun dosar de evaziune fiscala sau altceva pe cazierul fiscal doar pentru un club care nici macar nu a existat mai mult de cateva luni.

Multumesc anticipat
Multumesc.
Scuzati deranjul. Nu mi-a trecut prin cap sa consult legea respectiva.

Multumesc frumos.
Ma poate directiona cineva catre o pagina cu informatii pentru inchiderea unui ONG, Asociatie non-profit ?