avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Activitate puiu_silviu

Activitate puiu_silviu

Discuție divort 2
Este vorba de divort.
Mai pe inteles despre motivele de divort.Am apelat la ajutorul unui avocat,care pt a simplifica lucrurile,a trecut la motive cam asa:
-nu am avut o perioada lunga de a ne cunoaste,ne-am casatorit prea curind,ne adresam reciproc injurii,avem mari diferente educationale,culturale si religioase.(apoi mentioneaza) Casatoria e fictiva.
Ca mai apoi sa urmeze cu..."se intrunesc si conditiile desfacerii casatoriei prin acordul ambilor soti deoarece avem peste un an de casatorie,nu avem copii minori rezultati(de fapt nu e nici un copil)si ambii soti sunt de acord.
Intrebare:
Cum pot afecta motivele de divort viata celor doi ,dupa divort,avand in vedere ca unul din soti ,prim mariaj a dobandit cetatenia unei tari unde de fapt locuiesc acum amandoi,si daca vreodata se va pune problema de "casatorie prin frauda" cum va "atarna" termenul de casatorie fictiva.Nu as vrea sa dau nume nici sumele platite dar una a fost promisa la inceput si altfel vad ca e procedura.Si a spus ca eu sa fiu reclamanta si reprezentata de o mandatata(avocat) iar sotul sa fie pirit si el sa se prezinte in tzara la adresa unde a locuit inainte.Sper sa primesc un raspuns avizat.Va rog.sunt deja in criza de timp.
Sau cu alte cuvinte,deoarece nu cred ca in sentinta se amintesc motivele de divort,poate vreo unitate tutelara sa ajunga la aceste motive si sa pericliteze cetatenia celui care a dobandit-o?