avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort 2
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort 2

Este vorba de divort.
Mai pe inteles despre motivele de divort.Am apelat la ajutorul unui avocat,care pt a simplifica lucrurile,a trecut la motive cam asa:
-nu am avut o perioada lunga de a ne cunoaste,ne-am casatorit prea curind,ne adresam reciproc injurii,avem mari diferente educationale,culturale si religioase.(apoi mentioneaza) Casatoria e fictiva.
Ca mai apoi sa urmeze cu..."se intrunesc si conditiile desfacerii casatoriei prin acordul ambilor soti deoarece avem peste un an de casatorie,nu avem copii minori rezultati(de fapt nu e nici un copil)si ambii soti sunt de acord.
Intrebare:
Cum pot afecta motivele de divort viata celor doi ,dupa divort,avand in vedere ca unul din soti ,prim mariaj a dobandit cetatenia unei tari unde de fapt locuiesc acum amandoi,si daca vreodata se va pune problema de "casatorie prin frauda" cum va "atarna" termenul de casatorie fictiva.Nu as vrea sa dau nume nici sumele platite dar una a fost promisa la inceput si altfel vad ca e procedura.Si a spus ca eu sa fiu reclamanta si reprezentata de o mandatata(avocat) iar sotul sa fie pirit si el sa se prezinte in tzara la adresa unde a locuit inainte.Sper sa primesc un raspuns avizat.Va rog.sunt deja in criza de timp.
Sau cu alte cuvinte,deoarece nu cred ca in sentinta se amintesc motivele de divort,poate vreo unitate tutelara sa ajunga la aceste motive si sa pericliteze cetatenia celui care a dobandit-o?
Din cate am inteles eu, este vorba despre o casatorie din care nu au rezultat copii si de la incheierea careia a trecut mai mult de un an. In conditiile acestea, motivarea cererii de divort semnata de ambii soti nu este necesara.

Daca o semneaza insa doar unul (cazul tau), sunt necesare cateva motive despre care instantele nu mai fac cercetari atata vreme cat ambii se prezinta cu buletinele (sau prin mandatari notariali) si declara ca sunt de acord cu desfacerea casatoriei. formula folosita este "divort din vina comuna fara motivare".
cat despre cealalta chestiune, nu vad nici o influenta sau repercursiune.

Acuma, avocatul ales este cel mai in masura sa va sfatuiasca deoarece l-ati ales in mod liber si l-ati platit pentru acest serviciu.
La divortul prin acordul partiulor trebuie sa va prezentati in instanta si sa cereti ca sentinta sa nu fie motivata , caz in care nu va mai aparea niciunde remarca casatorie fictiva. Nu cred ca te poate afecta aceasta remarca , dar nici nu-i vad rostul.
ATENTIE:
1.Casatorie fictiva este atunci cand
-nu s-a incheiat cu scopul de a incheia o familie
-scopul principal a fost obtinerea unor anumite avantaje de pe urma casatoriei sau de a eluda anumite dispozitii legale
-din casatoria sotilor sa nu fi rezultat copii
In acest caz nu se poate cere desfacerea casatoriei prin divort ci ANULAREA CASATORIEI CONF. ART 19-24 DIN CODUL FAMILIEI.
2.In cazul divortului cu acordul partilor cererea de divort se semneaza obligatoriu de ambii soti. Temeiul juridic in acest caz este art 37 alin 2 si art 38 alin 2 din Codul Familiei raportat la art. 613 Cod procedura civila. In acest caz trebuie sa fie evidentiat faptul ca relatiile de familie sunt grav si iremediabil vatamate.
La cererea sotilor hotararea de divort nu se va motiva.Nu este obligatoriu insa sa faceti o asemenea cerere.
Un an de la casatorie nu constituie motiv de divort!!!!

Ar trebui sa dati numele sarlatanului de avocat. E plina lumea de neispraviti de acest fel!
Cons.jr. Sauca
In orice tara din lume, cetatenia odata acordata nu poate fi ridicata decat pentru motive extrem de grave> de ex. persoana lezeaza prestigiul tarii a carui cetatenie o are;a obtinut cetatenia in mod fraudulos; se inroleaza in fortele armate ale unui stat cu care statul a carui cetatenie o are a rupt relatiile diplomatice sau se ala pe picior de razboi.
Daca a dobandit cetatenia inaintea pronuntarii divortului nu intrevad o problema.
cons.jr. Sauca

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort-va rog un sfat sterea sterea Buna ziua! Numele meu este flori si anm o mica problema pe care nu prea stiu cum sa o rezolv. Sunt casatorita de 5 ani si de aproape un an nu ma mai inteleg ... (vezi toată discuția)
Care sunt pasii de urmat pt a divorta? giorgi17 giorgi17 Buna ziua, sunt casatorita de 1 an, eu si sotul meu locuim in casa parintilor lui, nu avem bunuri comune. Eu am un cdredit facut pe numele meu. Cu cateva ... (vezi toată discuția)
Te poti razgandi la un divort amiabil? BadilaR BadilaR Buna ziua ! Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. Sotul meu s-a decis sa divorteze dar din pacate motivele lui nu sunt atat de \"convingatoare\" nici pentru ... (vezi toată discuția)