avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate liana10

Activitate liana10

In afara de cartea de identitate!

De exemplu, C.I. mi-a expirat, mi-am depus actele si tb sa o ridic in 10 zile.
Buuun! Primesc un aviz de la posta ca am un pachet! Iau carnetul de sofer si o copie al fostei C.I. sa vada (vaca, era sa scriu, scuzati!) func-tio-na-ra ca sunt una si aceeasi persoana, ca domiciliul corespunde etc.
Si cand colo ce credeti ca mi-a raspuns v...ooops, fctionara?
"Puteti sa va legitimati doar cu pasaportul, altfel imi pare rau!"
Pai, pe pasaport nu e adresa, e trecut doar orasul si jud. in care locuiesc, pe carnetul de sofer scrie tot, si adresa si CNP-care nu se schimba odata cu noua C.I., ci doar seria si numarul.
O alta va...na, colega, mai desteapta, se vede treaba, zice" Cu carnetul de sofer va legitimati doar in fata politistului de la rutiera, ca sa dovediti ca sunteti sofer!"
Pai, cum naiba? Si atunci cu pasaportul doar in fata vamesului ca sunt turist?
M-am enervat! "Sa vina altcineva din familie, daca n-aveti pasaport".
Tata, de la tara, cine naiba, Doamne, iarta-ma???

Sa presupunem ca nu am pasaport, ca sotul e plecat prin Italia-deci nu poate sa ridice pachetul, copilul de 1 an are doar certificat- nu C.I., eu am C.I. la schimbat, fara vreo adeverinta cum se da la permisul de conducere pt doua sapt.(ma intreb de ce nu e la fel si cu C.I.-cu adeverinta la mana pana ti-o preschimba) asaaaa, deci eu cu carnetul de sofer nu ma pot legitima la posta asta romana de cacao pt a-mi ridica un amarat de pachet?