avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate nionut1976

Activitate nionut1976

Multumesc pentru ajutor. Acum am parcus paragrafele mentionate si ma uitam la articolul 4 lit d din HG 500/2011 si anume...d) elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. i) se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca/la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca; Deci angajatorul trebuia in data de 07.07 sa inregistreze incetarea CIM dar nu a facut-o. Nefiind inregistrata incetarea CIM el a decis totusi sa nu ne ponteze din data de 08.07 pana in 31.07. NU mi se pare tocmai legal dar e decizia angajatorului pana la urma. Nu fac caz pentru plata salariului pe toata luna pentru ca din bun simt consider ca este normal sa nu fiu platit atat timp cat nu am prestat munca ptr aceasta companie dar daca e sa ne contram pot sa ma leg pana si de asta. Ceea ce ma deranjeaza este nepasarea cu care esti tratat dupa ani de munca cu rezultate remarcabile.
Pe data de 07.07.2011 noi am predat masini, tel, laptop, etc. Cei de la HR ne-au chemat sa facem hartiile necesare pentru a inceta contractul de munca cu data de 07.07. Numai ca dupa ce le-am facut si am trecut ca....subsemnatul x in fuctia de....ne dam demisia incepand cu data de 07.07. Dir Gen al companiei ne-a chemat la el si dupa o discutie argumentata de 20 minute acesta a decis ca noi sa ramanem cu formele neincheiate(inca angajati la societate) desi i-am explicat ca noi de pe data de 08.07 suntem angajatii altei companii. Practic a spus ....ok, oficial de maine incepeti munca la noua companie si neoficial ramaneti si la noi pana va bagam in programul de restructurare acesta rupand apoi hartiile cu demisiile noastre semnate. Acesta ne-a promis un raspuns rapid de cateva zile ce a fost lungit pana pe data de 01.08. Cand...surpriza...ne-a sunat HR-ul si ne-au spus ca nu a fost aprobat in board sa primim salariile promise si mai mult ca ne desfac contractele de munca cu data de 07.07. La fel nu am fost pontati pentru perioada (08.07-31.07) normal dealtfel pentru ca noi nu am mai prestat nici o activitate in cadrul companiei. Practic hartia de demisie semnata nu exista. Au doar cererile noastre pe mail cu privire la incetarea CIM si conform promisiunii facute in cadrul sedintei comerciale si atat. Ei vor sa ne desfaca contractul de munca de la data de cand am predat masinile , tel, laptopul.....
Incerc sa-mi dau seama unde s-ar incadra fostul angajator. Ma poti ajuta te rog? Datele problemei le-am tot repetat.
Faptul ca angajatorul nu a comunicat decizia de incetare a CIM catre noi decat prin telefon dupa 3 saptamani si faptul ca nu a trimis decizia prin Revisal nu poate atrage o amenda din partea ITM?Care este cuantumul amenzii daca ai idee? In ce fel pot sa ma folosesc de indecizia lor cu privire la situatia noastra. Ei ne-au spus ...ok, stati linistiti ca se rezolva si va bagam in programul de restructurari si apoi ne spun ca....nu se poate si ne desfac contractele de munca.
In CCM cat si in ROI nu este prevazut decat plati compensatorii pentru disponibilizare. Colegului nostru i-au restructurat postul chipurile desi promisiunile facute in sedinta au fost facute la adresa orcarui angajat si nu in mod singular acelei persoane. Ce mi-ai spus ceva mai sus cu cateva mesaje si anume ....vicierea consimtamantului cred ca poate fi folosit in instanta in vederea anularii deciziei de desfacerea CIM. Practic daca nu era acea promisiune de plata si acele mailuri in care eram anuntati ca se va face o reorganizare a departamentului de vanzari nu am fi depus CV'uri la alte companii si nici nu am fi facut acea cerere de plecare insotita de platile promise. Si nu sunt eu ci intreaga zona Est adica 3 persoane.Daca se poate sa'mi dati o adresa de mail va pot trimite mailurile primite si trimise de mine si din care puteti trage o concluzie finala la cele intamplate.

Multumesc
Referitor la punctul 1 si anume ...in baza acelor mailuri angajatorul poate emite decizia de incetare a CIM. Pai poate emite dar in cererile noastre exista si cererea noastra cu privire la platile compensatorii. Deci angajatorul alege el singur ce vrea din cerere? Adica eu fac cerere de incetare CIM cu acordul partilor si cu acordarea salariilor promise iar el spune ok dar numai la prima parte. La plati nu. Pai am facut aceste cereri in urma discutiilor purtate la sedinta nationala unde era intreaga echipa de vanzari (pe tara). Cred ca pe cei din conducere i-a speriat faptul ca intreaga zona est si-a depus cerere de plecare din firma cu platile promise si au dat inapoi gandindu-se ca e o singura pers care vrea sa plece si nu intreaga echipa de vanzari. Si mai mult dupa ce ca angajatorul decide el ce vrea sa alega din cererea noastra cand ajungem si completam hartiile Dir general le rupe si spune .....ca ramanem si aici neoficial iar dupa 3 saptamani si ne spune aaa.....dar va facem inchiderea cu data de 07.07 desi nu am fost anuntati decat azi 01.08 si nici ITM-ul nu are vreo hartie., decizie ori comunicare. Daca nu ne-au instiintat indiferent de modalitatea aleasa pana azi ca noi nu mai suntem angajati ai companiei din data de 07.07 o pot face la aproape o luna de cand ne-a expirat preavizul in cazul meu si o luna si jumatate in cazul colegului meu?Si in cazul in care ei fac inchiderea CIM cu data de 7.07 eu nu pot face plangere la ITM ? Cred ca amenda e undeva intre 2000 si 5000 RON. Si cu siguranta se mai gaseste cate ceva in neregula. Cum ar fi ca intre 2006 si 2010 nu am avut protectia muncii facuta nici macar carnet de protectia muncii si in urma unui incident auto acestia ca sa se acopere de hartii mi-au dat sa semnez carnetul antedatat ceea ce binenteles ca nu s-a intamplat eu neavand protectia muncii decat din 2010 desi aceasta trebuie facuta trimestrial 80% din program fiind in auto companiei si practic ne incadram la soferi. Sunt multe nereguli in cadrul firmei. Foarte multe. Si multi incompetenti. Practic nici acum angajatii nu au protectia muncii pusa la punct. Dar asta e o alta problema. Pe mine ma intereseaza strict partea financiara pusa in discutie de Dir Gen. Trebuie sa fie o cale prin care acesta sa fie readus la promisiunile facute in cadrul sedintei. Mai ales ca avem si mailul dir national in care ne spune ca nu ascunde faptul ca urmeaza o redimensionare a echipei de vanzari coroborata cu alte mailuri in care ne solicita sa renuntam la anumite segmente de clienti acestia nemaifiind in stategia firmei. La fel este explicita si situatia lipsei banilor de investitii din anumite segmente practic conducerea tragandu-ne usor usor pe dreapta.
La punctul 2 : Nu am fost instiintati in nici o modalitate (nici mail, posta , curierat rapid) de incetarea CIM. Un simplu apel telefonic in care am fost rugati sa facem hartiile privind inchiderea ca ei au decis sa nu ne acorde nimic si sa inceteze CIM din data de 07.07 noi fiind deja in luna august. Dupa ce am avut anumite contre la telefon cu privire la decizia luata dupa ce le-am comunicat ca o sa ne incercam norocul si in instanta au dat putin inapoi si au spus aaa.....dar nu am luat o decizie cu privire la plati ci doar nu va putem plati salariul decat pana pe data de 07.07 si nu pana la sfarsitul lunii ptr ca am predat masinile, tel, laptop etc.Daca dansii nu ne-au comuncat decat azi 01.08 ca inceteaza CIM cu data de 07.07 nu ar trebui sa primim salariul pana data de 31.07? E ciudata situatia mai ales ca angajatorul a fost instiintat pe mail din data de 02.06 de cererile noastre inclusiv de preavizul acordat pana in data de 01.07 iar acesta daca nu faceam presiuni ne ingnora si la aceasta data. Preavizul a trecut si cu toate acestea angajatorul nu a spus nimic decat in data de 06.07 cand ne-a comunicat pe mail ca este de acord cu plecarea noastra fara platile compensatorii. Si ne trezim azi la aproape 2 luni de cand am depus hartiile ca acesta acum se foloseste de hartia trimisa atunci ca sa ne inchida CIM.
Pai cei de la HR ne-au sunat astazi sa semnam hartiile de incetare azi 01.08. Si i-am refuzat. Acestia vor sa semnam acele hartii pe care trebuia sa le inregistreze din data de 07.07 dar pe care Gm-ul le-a rupt. In baza caror hartii noi nu mai suntem angajati? In baza PV de predare primire masina.... si a cererilor trimise pe mail cu privire la incetarea CIM cu acordul partilor si cu primirea pachetului salarial compensator?
Multumesc mult de raspuns. Incerc sa ma lamuresc cat de cat. Ideea este daca noi suntem inca angajati ai acestei firme ptr ca financiarul nu ne-a facut pontajul decat pana pe data de 07.07. Motivul ptr care nu ne-au pontat pana la sfarsitul lunii este ca am predat masina, tel, etc..... si ca avem acele cereri trimise pe mail
Scuze...nu demisie cu acordul partilor ca nu exista asa ceva. E vb de incetarea CIM cu acordul partilor. Fac aceasta precizare ca am trecut gresit demisie cu acordu.... Multumesc
Salut. Noi am formulat niste cereri in scris pe mail catre dep HR, Dir Gen, Dir National cat si Regional. Am specificat ca in urma discutiilor purtate in cadrul sedintei nationale din data x sunt de acord sa plec in baza salariilor promise. Apoi am am trimis alta hartie la 3 saptamani in care le-am spus ca subsemnatul x va rog sa-mi aprobati demisia cu acordul partilor cu previz legal din data x pana in data y urmand ca la incetarea CIM sa primesc platile compensatorii promise. Nici un raspuns nici macar dupa expirarea preavizului. A expirat si preavizul si i-ar am revenit cu mail in care pur si simplu le-am spus ca ma duc la ITM si fac sesizare scrisa cu privire la cele intamplate. Intr-un tarziu pe data de 06.07 am primit pe mail ca sunt de acord sa plecam din firma dar fara platile compensatorii promise urmand ca pe data de 07.07 sa mergem la Bucuresti si sa completam documentele(cererea de demise scrisa etc). Am fost si am predat tot( masina-tel-laptop,contracte, stampila, carduri) si la final am intrat si am discutat cu Dir General. Acesta ne-a ascultat si parca era ptr prima data cand auzea ca vrem sa plecat desi am trimis mail catre 4 pers din firma. GM, DIR HR, DIR National si Regional. Ne-a ascultat dupa care a chemat-o pe tipa de la HR cu hartiile de demisie scrisa ce le completasem acolo le-a citit si le-a rupt. Ne-a spus ca oficial plecam cu data de 08.07 la cealalta firma unde i-am comunicat acestuia ca ne ducem dar neoficial vom ramane angajatii firmei pana ne baga in pachetul de restructurari.Tot dansul ne-a spus ca ce urmeaza sa faca o sa se faca doar oral si nu scriptic pentru a nu atrage plecarea si altor colegi din firma. De fata eram 5 pers inclusiv de la HR. Astazi 01.08 ma suna de la HR si-mi spune ca nu s-a aprobat cererile noastre( desi asta ni se comunicase din data de 06.07) si ca, cu data de 07.07 ni se va desface contractul de munca in baza cererilor noastre formulate pe mail cat si a PV predare primire. Este posibil asa ceva? Adika acest GM ne-a dus de nas si ne-a promis ceva ca apoi sa spuna ca nu are aprobarea Board-ului si ca ne desface CIM. Se poate actiona in judecata mai ales ca in cererile noastre una avea termen de preaviz pana pe 14 iunie si una pana pe 1 iulie iar noi am primit raspuns abia pe 06.07. Adika pana atunci nimeni nu a bagat in seama hartiile noastre iar acum se folosesc de ele ca am cerut acele plati compensatorii promise in cadrul sedintei nationale. Ce pot sa fac ori cum si pe ce baza pot sa-i actionez in instanta?ITM? hartia de incetare a CIM cu acorul partilor este legata de plata acelor salarii iar hartia de incetare completata de noi la sediul central a fost rupta de GM. Ce nu inteleg eu este daca noi mai suntem inca angajati in cadrul firmei desi am predat masina, tel ....atat timp cat GM a rupt demisia scrisa de noi in data de 07.07 ?Multumesc mult